Седмицата у нас започна с поредна доза адреналин по върховете на държавата. Този път в епицентъра попадна прокуратурата, чийто административен ръководител Иван Гешев проведе специална пресконференция след завръщането му от посещение в САЩ. Преди да представи в монологична форма фактите и събитията около поисканата му оставка, той демонстративно хвърли химикалката, с която се очакваше да я подпише и скъса листа, на който беше напечатана. Увери, че ще довърши мандата си, но се оплака от политически натиск.
Макар някои анализатори да определят появата му като театрална, не липсват и такива, които я намират по-скоро като един притеснителен сигнал:
"Очевидно в държавата до такава степен са се изострили отношенията, че заплашват да вкарат институциите, които те представляват, в една междуинституционална война. Това е голямата опасност – обясни адвокатът Петър Славов. – Можем вече да заговорим за криза на държавността, защото, четейки между редовете на това, което каза главният прокурор, става ясно за начина, по който се кадрува не само в съдебната система, но и какви "неформални отношения" се поддържат между изпълнителната власт, съдебната власт, прокуратурата. Разделението на властите, прогласено в Конституцията като един от основните принципи в правовата държава, е не само неглижирано, но и потъпкано."
Макар да изрази съмнение в твърденията от страна на Гешев, според Петър Славов, ако дори и половината от казаното е вярно, е необходимо сериозно да се помисли за отпадането на длъжността главен прокурор.
Иван Гешев няма бъдеще начело на Прокуратурата, категоричен е адвокат Николай Хаджигенов, който беше едно от активните действащи лица по време на масовите протести срещу правителството и главния прокурор през лятото на 2020 година:
"Това, че сега Гешев се сби с тези, които го назначиха, за нас, гражданите, може би, е добре. Знаете, че политическите партии, които са на власт, назначават главен прокурор и той започва да изпълнява поръчки. Същата беше задачата и на Иван Гешев – напомни адвокатът. – За нас, гражданите това е добре, защото борейки се по мирен път, промяната в прокуратурата ни отнема много време. Прокуратурата трябва да бъде заличена в сегашния ѝ вид, същото важи и за Националната следствена служба, закачена към прокуратурата, за МВР и за спецслужбите. Всички тези институции трябва да бъдат изградени отново."
Една от основните причини за ситуацията в цялата съдебна власт е строгата централизация в прокуратурата – отбеляза юристът Димитър Марков от правната програма на Центъра за изследване на демокрацията. "Това е в полза на главния прокурор, когато всичко върви гладко, но когато системата се разтърси, същата тази централизация се насочва срещу своя ръководител. Разбиването на тази централизация е ключов фактор за реформа на системата", смята юристът.
"Свидетели сме как политическите партии продължават да се надпреварват кой е по-истински борец за съдебна реформа и за оставката на Гешев, но е време да се влезе в някаква конкретика" – коментира случая и политологът Христо Панчугов.
"Сега е моментът да започне внасянето на законопроекти в Народното събрание, да бъдат конструирани и комисиите и около това да бъде проведен разговорът за бъдещето на съдебната система. Това е единственият шанс за политическа промяна в България и ако той бъде изтърван и за пореден път говорим само за фигурата на Иван Гешев, това няма да промени нищо и няма да позволи на онази част от обществото, която го иска, да види една функционираща съдебна система."
Междувременно няколко часа след пресконференцията на Обвинител № 1 в държавата, такава даде и един от неговите заместници Борислав Сарафов. В нея той разкри фрапантни нарушения на Гешев като главен прокурор, както и сведения за използването на имот на прокуратурата за лични цели.
"Иска ми се да смятам, че страхът на колегите ми от него, не е толкова силен и сковаващ сърцата им. Надявам се да покажем, че прокуратурата може да бъде променена отвътре, тъй като в нея работят достойни магистрати и това трябва да се види" – заяви Сарафов.
Адвокат Минчо Спасов отбеляза, че едно от посланията на изказването на Гешев, вероятно е, че ролята на главен прокурор му е недостатъчна и вече поглежда към политическия терен, откъдето, по думите му трябва да се изхвърли "политическия боклук".
Що се отнася до изхода от настоящата ситуация, Спасов е категоричен:
"Ако действа съгласно закона, ВСС трябва незабавно да отстрани от длъжностите им тримата герои от тази драма (Иван Гешев, Борислав Сарафов и Ясен Тодоров - бел.ред.). Очевидно е, че всички те употребяват длъжностите си, за да въздействат върху други магистрати, да се свързват с политици и т.н. – неща, в които взаимно се обвиняват. Към тримата магистрати трябва да се приложи един аршин, независимо какъв ще е изходът на самото разследване. Ако не стане, това би означавало, че кукловодите са дали верен ход."
Съставил: Йоан Колев
Снимки: БТАВ понеделник ще бъде предимно слънчево, следобед ще има разкъсана висока облачност. Очаква ни почти тихо време. Минималните температури ще бъдат предимно между минус 3° и 2°, малко по-ниски в котловините от Западна България, в София – около минус 4°...
Институтът за компютърни науки, изкуствен интелект и технологии към Софийския университет “Св. Климент Охридски” предостави за безплатно ползване чат приложението BgGPT с изкуствен интелект от последно поколение, достъпно на адрес bggpt.ai...
За едно работно място се състезават средно по седем безработни в цялата страна при шестима незаети през 2023 г., показват данните на Агенцията по заетостта. Най-силна конкуренция има в областите Габрово, Разград, Силистра и Търговище, където за..
Учредена днес партия "България може" излиза на българската политическа сцена с амбиция да даде алтернатива на избирателите, които не се чувстват..
През нощта ще бъде предимно ясно. Вятърът ще отслабне и в много райони ще стихне. Сутринта ще бъде студено с минимални температури между минус 7° и минус..
Патриаршеската катедрала "Свети Александър Невски" отбелязва своя храмов празник днес. Светата обител, символ на българската столица, е храм-паметник,..