Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Модерното изкуство на Черна гора се представя в София

Домакин е галерия "Мисията" в София

| обновено на 16.05.23 в 23:17
14
Снимка: culture-mfa.bg

Сборна изложба „Фрагменти от модерното изкуство в Черна гора от колекцията на Националния музей на Черна гора” гостува в България за първи път. Инициативата е на Държавния културен институт към министъра на външните работи и със съдействието на Българското посолство в Подгорица.


„Фрагменти от модерното изкуство в Черна гора от колекцията на Националния музей на Черна гора” представя живопис и пластики от артисти, играещи важна роля за развитието на черногорското изобразително изкуство в края на XIX и началото на XX век - Илия Шобаич, Перо Почек, Шпиро Боцарич, Петър Любарда, Мило Милунович, Милош Вушкович, Бранко Филипович Фило, Никола Вуйошевич, Александър Приич, Даница Даня Джурович, Миодраг Дадо Джурич, Войо Станич, Томо Павичевич, Ристо Стийович, Драго Джурович, Лука Томович, Крсто Андрияшевич.


Откриването на изложбата в София се състоя на 16 май вечерта в галерия „Мисията“, на ул. „Алфред Нобел“ 2. Специален гост беше Даниела Джурович, председател на Парламента на Черна гора, която е на посещение у нас. Приветствия към гостите направиха още външният ни министър Иван Кондов и Снежана Йовева-Димитрова, директор на Държавния културен институт към министъра на външните работи


Повече снимки от откриването на изложбата можете да видите в галерията ни под публикацията. 

Експозицията с фрагменти от модерното изкуство на Черна гора може да бъде разгледана до 16 юни 2023 г. 

Снимки: culture-mfa.bg и Красимир Мартинов 

По публикацията работи: Красимир Мартинов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

България е част от световното биенале за творчество и занаяти "Хомо Фабер" във Венеция

Българската култура и родните традиции, които доскоро изглеждаха екзотични за останалата част от света, постепенно се превръщат в част от световната култура на 21. век. След като нашенската лютеница и традиционната ни баница бяха определени..

публикувано на 17.09.24 в 09:50

200-годишният "Рибен буквар" напомня за себе си с ново юбилейно издание

През настоящата 2024 г. се навършват 200 години от появата на т.нар. "Буквар с различни поучения". Това е оригиналното заглавие на книгата, по-известна като "Рибния буквар", чийто автор е видният възрожденец д-р Петър Берон. Става дума за..

публикувано на 16.09.24 в 09:05
Кадър от филма „С лице надолу“

Българско кино за франкофони в София

Фестивалът на българското кино, който се провежда от 10 до 13 септември в Париж ще има своето продължение в София. Френският културен институт в българската столица ще представи на франкофонската аудитория у нас филми от фестивалната селекция през..

публикувано на 12.09.24 в 11:20