Сънародничката ни Деяна Минчева Викторсон вече 13 години представя пред жители на остров Пукет, в Тайланд, българските традиции, обичаи, култура, история и кухня. На Пукет Деяна е известна не само сред българите, но и като член на Международния женски клуб. В Деня на националностите, който се провежда в Британското международно училище в Пукет през юни, Деяна всяка година облича кюстендилска носия и заплита в плитките си косите на своята баба, които е запазила.
Деяна е родена в София и завършва Художествената академия, специалност текстил. Работила е в криптата на храма "Св. Александър Невски" и усвоява иконописна техника, като рисува икони по православния канон. За празнични благотворителни базари, на които се събират хора от различни националности на остров Пукет, Деяна приготвя традиционна българска баница и кисело мляко, а също и лозови сарми. "Баницата е абсолютен хит сред жителите на Пукет, а чужденци на острова са ми казвали, че не са яли по-вкусно кисело мляко от българското", казва сънародничката ни.
Въпреки че нейното семейство пребивава основно в чужбина, а съпругът ѝ е швед, Деяна е научила сина си Виктор на всички български обичаи, като боядисване на яйца за Великден, мартеници, сурвакане и др. За Деня на националностите момчето също се облича в българска народна носия и винаги носи българското знаме, редом до Деяна на празненството. Тяхното присъствие не минава и без да прозвучи българският химн.
Съставил: Гергана Манчева
Снимки: личен архив
Българското посолство в Стокхолм беше домакин на културно събитие, организирано от Шведско-българското културно дружество, по време на което бяха представени книгата "Размисли върху българската женска носия", както и музикалният албум от български народни..
Ресторант "България" в Стара Хавана събра на 16 април 25 ученици от различни кубински училища за Третата "Българска готварска работилница". Инициативата е на посолството на България в Куба в рамките на провеждащия се Месец на Европа в страната...
За 32-ри път Великденският детски фестивал ще събере българчета от различни държави в сръбския Босилеград, за да могат не само да покажат майсторството си при изработката на най-красиви и оригинални великденски яйца, но и за да се докоснат за пореден..
Български ученици от България и САЩ тръгнаха по следите на американските българи и в продължение на две години проучваха историята на българската..