Българският писател Георги Господинов и преводачката Анджела Родел са носители на международната литературна награда "Букър" с романа "Времеубежище".
Това е първата българска книга спечелила приза. Отличието се дава за художествени романи от цял свят, които са преведени на английски език, а наградата от 50 000 паунда се разделя по равно между автора и преводача.
"Времеубежище“ разказва за клиника, която предлага експериментално лечение на Алцхаймер. За да се задействат спомените на пациентите, тя пресъздава атмосферата на отминалите десетилетия до най-малкия детайл. Но с времето в клиниката започват да идват здрави хора, които търсят спасение от ужасите на съвременния живот.
"Това е роман, който приканва към размисъл и бдителност, но и ни развълнува, защото езикът - чувствителен и точен - успява да улови времето в духа на Пруст и изключителната крехкост на миналото", казва френско-мароканската писателка и председател на журито Лейла Слимани.
Роденият през 1968 г. романист и поет Господинов е най-признатият в международен план съвременен български автор. Произведенията му са преведени на 25 езика. Малко преди полунощ българско време при връчването на наградата в Лондон Георги Господинов, честити 24 май на българите, като „чудо на езика“.
По традиция 24 май – Денят на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност, се чества в Рим, където делото на славянските първоучители получава благословението на папа Адриан. В състава..
Електронна образователна платформа, разработена от учени в Кирило-Методиевския научен център към Българската академия на науките, улеснява навлизането на научния подход в средното образование. Информацията е безплатна и достъпна за всички..
Фестивалът на светлините LUNAR се завръща в София за своето четвърто издание, превръщайки столицата в необикновена галерия под открито небе. Всяка вечер между 8 и 11 май публиката ще се потопи безплатно в света на светлините чрез 3D мапинг прожекции..
По традиция 24 май – Денят на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност, се чества в..