Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Делегации от София и Скопие заедно се преклониха в римския храм, където са осветени славянските преводи

Снимка: БТА

Българската и македонска делегации съвместно положиха венци пред българската и македонската плоча в базиликата "Санта Мария Маджоре". В храма по волята на папа Адриан II през 868 г. са били осветени преводите на Евангелията, направени от светите братя Константин-Кирил Философ и Методий. В манастира при базиликата "Санта Пракседе" са пребивавали равноапостолите св. св. Кирил и Методий по време на престоя им в Рим. След полагането на венците двамата председатели на парламентите Росен Желязков и Талат Джафери направиха съвместно изявление.

"На този хубав празник успяхме съвместно да поднесем венци на нашите първоучители Кирил и Методий и по тази начин да покажем, как ни свързва общо минало, но как ще ни свързва и общо бъдеще. Това беше символиката на днешния ден и аз много се радвам, че моят колега Джафери много приятелски и сърдечно направи този знак, който направихме и ние", каза Желязков.

Запитан от присъстващите журналисти, кога Скопие ще впише българите в македонската конституция, Талат Джафери отказа да отговори.

Снимки: БТА

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

България днес - 12 ноември 2024 г.

България осъмна в бяла приказка и денят ни напомни, че всичко тече, всичко се променя. Дали това важи и за родния ни парламент?- Йоан Колев тръгна по следите на отговора. Изкуството, като по- безболезнен и ясен начин да..

публикувано на 12.11.24 в 19:00

В сряда ще е облачно с валежи от дъжд, над 500 м надморска височина и от сняг

В сряда , 13 ноември, през нощта от югозапад ще започнат нови валежи от дъжд, в планините над 500 м надморска височина – от сняг. Без валежи ще е в Северозападна България. През деня от запад валежите временно спират, най-късно в североизточните..

публикувано на 12.11.24 в 18:16

Образователната програма "Неразказаните истории на българите" с голяма подкрепа в страната и чужбина

Българи от 18 държави, 34 училища зад граница и 8 български лектори от университети в чужбина са участниците в първата година на Националната програма "Неразказаните истории на българите", по която се издирват малко познати факти за достойни..

публикувано на 12.11.24 в 16:19