Днес, в странджанското село Българи отбелязват празника на светците Константин и Елена (на 3 юни, по стар стил) с традиционни нестинарски игри. Програмата за съботния ден започва с нестинарски обред в сутрешните часове, след това, от 13 до 19 часа ще има прожекции на документалния филм "Стъпки в огъня". Той е съпътстван с фотоизложба на нестинарския обред в Посетителския информационен център "Пътят на нестинарството". Следва фолклорна концертна програма с участието на ансамбъл "Царево" към читалище "Георги Кондолов 1914", а по-късно от 21.30 започват същинските нестинарските игри. За следващия ден, 4 юни, от 10 часа е предвидено шествието с иконите до местностите "Аязмото" и "Одера" на "Св. Елена" с тъпан и гайди.
Българи е от малкото селища, където обичаят нестинарство е запазен в автентичния си вид и до днес. Всяка година, в първите дни на юни, в селото оживява зрелищният ритуал на нестинарите и танцът в транс върху огнената жарава, под звуците на нестинарски тъпан. Така жителите на Българево почитат светците Константин и Елена, покровители на тяхното село.
Историците свързват нестинарството с древни езически практики, почитащи култа към Слънцето. Заради своята неповторимост ритуалът е включен в списъка на ЮНЕСКО за нематериално културно наследство.
Известността на странджанското село Българи като пазител на автентичните нестинарски игри все повече се увеличава. В селото има няколко къщи за настаняване, но е добре резервациите да се правят отрано, защото понякога местата не достигат, предупреждават от кметството.
Регионален етнографски музей в Пловдив отваря врати за XVІ-то издание на Седмицата на традиционните занаяти, съобщават организаторите от музея. Откриването е на Еньовден (24 юни), почитан в народната ни традиция като ден на билките и лечението..
Бре, откраднали Еленка, Eленка, мома хубава, та я извели, завели, на хайдушкото сборище. Най-малкото хайдутче, то на Еленка думаше: - Моме, Еленко, Еленко, не бой се, не страхувай се. Ний нема да те убием, убием, да те затрием. Най ще..
Днес отново е денят Арифе, който предхожда всеки байрам, без значение дали е Рамазан или Курбан байрам. Мюсюлманите днес отдават почит на починалите си близки, като във всеки дом жените месят тесто, от което се правят мекици и се раздават на..
Атанасовден, наричан още и "сред зима" в народния ни календар, е празник, в който православната църква и фолклорните ни традиции отдават почит на свети..
Изкуството на дърворезбата е развивано векове наред по нашите земи. Представлява обработване на дърво чрез изрязване на декоративни мотиви, фигури и..