Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Тазгодишният събор "На мегдана на другата България" представя ритуали, свързани с розобера

Снимка: namegdana2023.bg

Български фолклорни групи от различни европейски държави се събират, за да се надпяват и надиграват на осмото издание на събора "На мегдана на другата България". Събитието се провежда на 3 и 4 юни в чешката столица Прага, а темата е Празник на Розата – розобер в долината на розите."Ще участват 80 групи от различни държави, ще има гости хореографи, жива музика, хоротека и много други изненади", съобщава пред БТА Тодор Ралев – хореограф в ансамбъл „Българи“ в Прага и организатор на тазгодишния събор. В него ще участват близо три хиляди наши сънародници, живеещи във Франция, Великобритания, Испания, Белгия, Германия, Нидерландия, Дания, Италия, Швеция, Полша и др. 

Ансамбъл „Българи“ в Прага

Българската общност в чешката столица ще направи демонстрация на типичните за Казанлъшкия регион ритуали, свързани с розобера. Събитието съвпада с честванията на 120-годишнината от провеждането на първия празник на розата в Казанлък, известен като столицата на Розовата долина. "Целта е всички заедно, ръка за ръка, да се съберем, да танцуваме на импровизирания мегдан, да се повеселим заедно, да обменим информация и опит и да си тръгнем оттам със стотици нови приятели", казва Тодор Ралев.

Тодор Ралев

През 2015 г. се заражда идеята да се даде възможност на всички български фолклорни формации, творящи извън границите на България, да се срещат всяка година на различно място, да се запознават, да обменят идеи и информация и най-вече – да се повеселят заедно на мегдана на нашата друга България и да станат приятели не само в социалните мрежи, съобщава БТА.

Повече информация за програмата на събора ще откриете на сайта на събитието - www.namegdana2023.bg

Вижте също: 

Снимки: личен архив на Тодор Ралев



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Възпитаници на българското училище в Дортмунд пресъздават приказни герои

Учениците от Българското неделно училище “Св. св. Кирил и Методий” Дортмунд заедно със своите учители ще влязат в ролите на герои от български народни приказки и ще изпълнят български народни песни, съобщиха от учебното заведение. По този начин –..

публикувано на 09.11.24 в 15:44
Деси Добрева и Деси Христова

Български деца в Ирландия се включват в създаването на мюзикъл по “Червената шапчица”

Певиците Деси Добрева и Деси Христова организират три интерактивни лекции работилници за българските деца в Ирландия на тема “Мюзикълите за деца и фолклорът в тях”. Заниманията ще се състоят днес и утре в българските неделни училища “Азбука”, “Райна..

публикувано на 09.11.24 в 10:38

Защо българите и гагаузите в Молдова не подкрепиха конституционния референдум за присъединяване към ЕС?

Населеният с българи район Тараклия и Гагаузката автономна област в Република Молдова гласуваха над 90% с "не" на референдума от 20 октомври 2024 г., на който молдовските граждани трябваше да решат дали одобряват конституционни промени, позволяващи..

публикувано на 09.11.24 в 10:10