Фотограф е заснел Хеопсовата пирамида в Гиза със силует на самолет, на фона на пълната Луна над нея. Това е снимка, която се прави "веднъж в живота", съобщава един ат най-авторитетните сайтове за фотография PetaPixel.
Автор на невероятния кадър е българската фотографка Росица Димитрова, която е нарекла творбата си "4500 години човешка история" – тъй като египетската пирамида датира от 26 век пр. н. е.
"Тази снимка е не само визуално зашеметяваща, но и свидетелство за силата на времето и това да си на правилното място в правилното време", казва Роси, която освен фотограф, е заклет пътешественик и травъл блогър. Преди време Радио България ви срещна с нея:
Вижте: Щракач на копчета, шпионин на Луната, ловец на звезди
Снимката представя сливането на природата, на човешката техническа мисъл и небесната красота по един наистина вдъхновяващ начин.
Росица Димитрова обяснява, че случайно е заснела кадъра на 6 април т.г., в края на фотосесията ѝ, точно когато се е готвела да си събере багажа и да си тръгва.
"Почти бях приключила със снимането тази вечер, тъй като Луната вече се беше издигнала по-високо над пирамидата, отколкото исках да се намира в кадъра ми, спомня си Росица. Тогава вдигнах глава и видях мигаща светлина, която се приближава към Луната секунди преди перфектния кадър. Бях зашеметена от тази възможност и почти замръзнах в кратък момент на паника!“, казва Роси.
Все пак фотографката успява да натисне бутона на дистанционното управление в точното време. "Това е толкова символично", добавя тя. "Самолетът и пирамидата - два абсолютни върха на човечеството, които се намират на разстояние от хиляди години."
Кадърът на Росица едва не е осуетен на египетската граница, след като граничен патрул се усъмнява в големия обектив, с който тя прави снимката, съобщава сайтът.
"Този обектив очевидно е много труден за вкарване в Египет. Имах голям късмет и някак си успях да убедя охраната на летището, че е много малко вероятно бременна жена да е терорист. Бяха подозрителни, защото очевидно има устройство, което се използва за снайперистка пушка, и изглежда подобно на моя обектив", казва Роси.
"Забавното беше, че и на тръгване от Египет, пак ме разпитваха за обектива и в крайна сметка им показах портфолиото си", продължава тя.
Росица и до ден днешен не е сигурна дали са ѝ повярвали или не. "Може би си помислиха, че снимките ми на Луната са дигитално изкуство, а не истински снимки, ако съдя по изражението на лицата им", заключава Росица Димитрова.
Съставил: Венета Николова
Снимки: Росица ДимитроваПравославната ни църква почита днес, 11 ноември (по стар стил 24.11.), паметта на свети Мина. В България той е един от най-обичаните светци, който най-бързо помага на вярващите, отправили искрена молитва към него. Иконата на св. Мина в..
Археолози проучиха некропол в местността Каваци край Созопол. Периметърът, в който се намира е част от историята на Аполония Понтийска и е датиран от IV в. пр. Хр. " Това е един много участък с интересни погребения, в които се открива нюанс на..
Много рядка и ценна стъклена бутилка откриха археолозите в гроб от ІІ в. в южния некропол на римската колония Деултум край село Дебелт /Югоизточна България/. Уникалното е, че върху нея е изобразен митът за чудовището Химера, победено от героя..