Стотици земеделци от цялата страна се събраха в местността Янини грамади, край с. Славовица, за да почетат паметта на Александър Стамболийски, по повод 100-годишнината от жестокото му убийство.
При управлението на Стамболийски (1920-1923 г.) се извършват ключови реформи, приети са 316 закона, които извеждат България от втората национална катастрофа и създават работеща икономика и повишават стандарта на живот и установяват икономическа стабилност, припомнят „Обединените земеделци“.
В трудните следвоенни години, правителството на Стамболийски е прието като единственото решение за излизане от кризата. За подкрепата към земеделския водач красноречиво свидетелстват и думите на Султана Рачо Петрова, наричана „първата българска дипломатка“, за родолюбивата ѝ дейност сред чуждите мисии в страната ни.
“... Управлението отиваше все по-наляво – отбелязва тя в спомените си. – Тогава изпъкна фигурата на г-н Стамболийски. Ето човека, той ще спаси положението! …Държавните мъже от буржоазните партии предават покорно властта на новия Стамболов. Чуждата преса е във възторг и в един от броевете на “Le bonsoir” срещам фразата: “Из развалините на България израсна един нов гений, който ще я спаси.” Дай Боже, си казвам аз, дано да я спаси, та ако ще нас всички да избие!“
Въпреки възторга на мнозина, представителите на буржоазията, на които Стамболийски е отнел редица привилегии, с презрение забелязват как ложите в театрите са препълнени със „селяни и селянки“. А това, което прелива чашата на негодуванието им е заканата да осъди всички национални предатели и бивши министри, уличени в подкупи, убийства и тайни заговори. Водачите на ВМРО също са настроени срещу него, защото ги обвинява за „всички политически зверства в България“ и обявява, че „няма да воюва“ със сърбите, „заради македонците“.
На 14 юни 1923 г., няколко дни след Деветоюнския преврат, в къщата им на 3 км от село Славовица, Стамболийски и неговият брат Васил са убити. И въпреки, че е прободен 97 пъти с щик, преди да издъхне, земеделският водач се подписва с кръвта си на стената на къщата.
След убийството му, започва кървава разправа с последователите му от режима на проф. Александър Цанков.
Днес, сто години по-късно, земеделците и гостите на националното поклонение поднесоха венци и цветя в костницата на Александър Стамболийски, в местността Янини грамади.
Сред официалните лица бяха Кирил Петков и земеделският министър Кирил Вътев, които изтъкнаха, че българското земеделие трябва да бъде превърнато в национален приоритет.
След големия господски празник Успение Богородично, Рождението на Божията Майка е на особена почит в България. Църквата ни го отбелязва на 8 септември, заедно с гръцката православна църква, а останалите поместни православни църкви почитат празника на..
Находките от археологическите разкопки на Козарева могила – селище от V хил. пр. пр.н.е., се превърнаха в истинска сензация още през 2014 година, когато за пръв път бяха представени пред широката публика. Сред изящните експонати се открояват..
На 6 септември 1885 г. България отново става единна държава. В интервю за Радио България професорът от Софийския университет "Св. Климент Охридски" Иван Илчев разказа за факторите, които са довели до Съединението, когато Княжество България и..
На празника Въведение Богородично на 21 ноември по григорианския календар и Архангеловден по юлианския иконописецът Екатерина Титова представи новите си..