Княгиня Мария Луиза, дъщеря на цар Борис III, отправи чрез българското посолство в Белград писмо до Националния съвет на българското национално малцинство в Сърбия и Община Босилеград. В него дава съгласие за връщане на началното име на Гимназията в Босилеград – „Княгиня Мария Луиза”. Над 30 години училището се нарича само Гимназия, а от откриването през 1941 г., няколко пъти е сменяла името си. Община Босилеград и Националният съвет на българското малцинство в Сърбия миналата година задвижиха инициативата за връщане на първоначалното име.
Стефан Стойков, председател на Националния съвет на българското национално малцинство в Сърбия и зам.-кмет на Община Босилеград, каза, че очаква до края на юни Общнският съвет на Босилеград да реши за промяна на името, след което ще се поиска съгласие от сръбското министетството на образованието за промяна на името.
Очакванията са от новата учебна година, през септември, Гимназията в Босилеград отново да носи първото си име „Княгиня Мария Луиза“, предава БТА.
На 30 ноември, преди 173 години, е дадено разрешение на 57 български семейства да се заделят в румънския град Търговище, където да основат свой квартал. Днес в града живеят около 700 етнически българи, обединени от асоциация "Заедно" . Техният..
В Обединеното кралство продължава процесът срещу шестима българи, обвинени в шпионаж в полза на Русия. Ръководителят на "шпионската клетка" Орлин Русев и Бисер Джамбазов се признаха за виновни. Други трима - Катрин Иванова, Ваня Габерова и Тихомир..
Второто издание на Фестивала на българите и потомците на българи в Аржентина ще се състои на 30 ноември в училище "Сан Хуан Боско" в аржентинския град Комодоро Ривадавия. "Тази събота нашето любимо дружество ще посрещне българи и потомци на българи..