Днес, 21 юни, е премиерата на книгата "Кредната еволюция на остров Ливингстън, Антарктика" на полярния изследовател проф. Христо Пимпирев. Българския антарктически институт (БАИ) съобщава, че представянето е от 18:00 ч., в новата конферентна зала в Софийския университет "Св. Климент Охридски".
Преди 30 години, по време на самостоятелната българска антарктическа експедиция през астралното лято на 1993-1994 г. започват целенасочените изследвания на остров Ливингстън, където се намира българската полярна база "Св. Климент Охридски". Дотогава проучванията са били единични, от полеви лагери на британски, аржентински, чилийски, полски и испански геолози. В книгата си, проф. Пимпирев прави обобщение на синтезираните данни за стратиграфията и геоложката еволюция на остров Ливингстън през кредния период.
Проф. д-р Христо Пимпирев е преподавател по геология в СУ "Св. Климент Охридски", известен учен и полярен изследовател. Основател и председател е на Българския антарктически институт, директор на Националния център за полярни изследвания. Ръководител е на 31 национални антарктически експедиции. Автор е на десет книги, на осем документални филма и над 250 научни публикации. Той е първият българин, който е поставил националния трибагреник на Южния полюс, на 8 януари 2013 г.
Уникална творителница "Семенце Доброта" ще отвори врати на Цветница, а мястото ѝ е още по-специално – Градина "Вдъхновение" в Божурище. "Обичам да идвам тук . Вижте усмивките на всички тези хора…, когато сме заедно, всичко се получава!" – казва едно..
По повод Световния ден на здравето –7 април, премиерът Росен Желязков изказа дълбоката си признателност и уважение към лекарите и здравните работници в България, съобщи БТА. "Вие сте хората, които всеки ден, с професионализъм и сърце, се грижите..
"Пътят на музикантите" (Musicorum Via) се нарича съвместната инициатива на Българската академия на науките и на Националната музикална академия, която се открива в зала "Проф. Марин Дринов" на БАН. В рамките на академичната година студенти ще..
Възможно ли е още от 2026 г. предметът "Добродетели и религии" да влезе в учебните програми и вече да бъде задължителен – това е дебат, около който се..
Шофьорите да карат максимум с 130 км в час на магистралите – с десет по-малко от сега разрешената скорост, решиха депутатите от парламентарната Комисия..
В "България днес" на 10 април слушайте: 01:05 Актуална информация от страната и българските общности зад..