Общинският съвет на Букурещ отпусна пари за реставрацията на знаковия за българската история Солаков хан. За 16 месеца историческият паметник на улица "Каля Мошилор" № 134 ще бъден ремонтиран с 8,2 млн. леи. (1,62 млн. евро). Солаковият хан е в списъка на историческите паметници на община Букурещ и е в напреднала степен на разпад. Точно преди година кметът на Букурещ Никушор Дан увери, че работата по обезопасяването на сградата ще започне скоро и че финансовите въпроси по отчуждаването са решени.
Ханът носи името на свищовските предприемачи братя Солакоглу. През 1859 г. те построяват имота с търговска цел - фабрика за макарони. Ханът се превръща в подслон за българската революционна емиграция във Влашко. В мелницата на хана, през 1868 г. Христо Ботев и Васил Левски преживяват заедно в мразовитата зима, а на първия етаж на хана е печатницата, където Любен Каравелов издава вестниците "Свобода", "Независимост" и сп. "Знание".
През Втората световна война, при американска бомбардировка, голяма част от сградата е унищожена. През 1948 г. имотът е национализиран и използван за настаняване на социално слаби хора, предимно роми.
През 80-те години властите искат да разрушат хана, но тогавашният български посланик Петр Данаилов, започва преговори за неговото реставриране и превръщане в Български културен център. През 2020 г. община Букурещ го откупува от наследниците на Солакоглу за 4,5 млн. леи (800 000 евро).
В Музея на еврейския народ (Museum of the Jewish People) в Тел Авив, Израел днес отбелязват 130-годишнината от рождението на Димитър Пешев, праведник на народите от света, заместник-председател на 25-ото Народно събрание на България, съобщават от..
Беседа на тема “Защо и как децата да учат български в чужбина?” и среща с училищния ръководител Камелия Конакчиева-Трибулен организира на 23 ноември т.г. българското училище “Кирил и Методий” в Париж. На нея са поканени всички родители, чиито деца имат..
В посолството на България в Стокхолм бяха представени публикуваните в Швеция мемоари на шведската журналистка Ребека Хибинет, живяла в България през 70-те години на ХХ век, съобщиха от дипломатическата ни мисия. В общо трите части на..
Нуредин Нурединай произхожда от историко-географската област Го̀ра в Североизточна Албания, в която 90 % от жителите се самоопределят като българи..