"Танцът е най-възвишеното, най-вълнуващото и най-красивото изкуство, защото не е просто превод или абстрактна интерпретация на живота, той е самият живот."
"Танцът на живота" от Хавелок Елис
Самият живот ще изригне под формата на танц с цялата енергия на младостта, на сцената на Бургаската опера днес, 4 юли, когато започва първото издание на Международния балетен конкурс "Сара-Нора Прима 2023".
Общо 72-ма млади обещаващи балетисти от България, Бразилия, Германия, Гърция, Испания, Италия, Кипър, Португалия, Румъния, Русия, САЩ и Сърбия ще покажат своето артистично майсторство и чиста балетна техника. Те ще се състезават в класическия и модерния танц. Конкурсът продължава до 10 юли, когато ще бъде галаконцертът на победителите.
Това е съвсем нов конкурс, който в момента идва на мястото на най-стария международен балетен конкурс в света - Международния балетен конкурс във Варна. Двата най-големи пристанищни града в България отдавна са съперници за титлата Морска столица на България, а сега, с алтернативния международен балетен конкурс в Бургас, конкуренцията между тях е още по-силна.
Примабалерината на Националния балет и дългогодишен художествен ръководител на балета на Софийската опера Сара-Нора Кръстева е директор и вдъхновител на конкурса, като идеята е да подпомага бъдещото поколение балетни артисти.
„България беше първата в света, която създаде международен балетен конкурс във Варна - коментира Сара-Нора Кръстева пред БТА. - Малко известен факт е, но аз съм наистина много свързана с този конкурс, защото моята майка, която е също беше примабалерина, беше първи номер на първия балетен конкурс. Тоест, тя беше първият състезател изобщо в света, който се състезава на такъв форум.“
За съжаление през 2020 г. 29-ото издание на Международния балетен конкурс във Варна, най-старият балетен конкурс в света, който догодина ще навърши 60 години от създаването си, беше отложено поради недостатъчна финансова подкрепа. „Безкрайно съжалявам и бих направила всичко възможно да продължи да съществува този конкурс, но, нещата са по-сложни“, отбеляза в тази връзка Сара-Нора Кръстева.
От друга страна, новият Международен балетен конкурс в Бургас обещава да се превърне в едно от големите събития в балетното изкуство - разбира се, при условие, че придобие популярността на Варненския. Той е предназначен единствено за професионалисти. Участниците трябва да са ученици от балетни училища или артисти от балетни трупи. Конкурсът е шанс за танцьорите да бъдат забелязани, а за носителите на награди - участието им в него ще бъде чудесен атестат за бъдещите им назначения. Мениджърите на световните театри ще имат възможност чрез него да открият своите нови звезди. Освен паричните награди, на победителите ще бъдат предложени и гостувания в различни балетни театри, едногодишни договори, участие в други конкурси, специализации, както и обучение в световноизвестни институции.
Международно жури ще оценява и награждава победителите. От българска страна, в него са звездите от Националната опера Марта Петкова, Маша Илиева и Никола Хаджитанев, участват още италианският хореограф Фреди Франдзути, Грегор Хатала, директор на международния балетен конкурс Vibe във Виена и Сеул, Кайе Кърб – директор на балетното училище в Естония, Мария Володина – солистка на „Болшой театър“, сръбската примабалерина Анна Павлович и колегата ѝ Константин Костюков.
Събитието е придружено от Балетна академия с майсторски класове, водени от световни балетни знаменитости. Академията е отворена за непрофесионалисти с високо ниво на балетна подготовка.
За разлика от Варненския балетен конкурс, който се провеждаше два пъти годишно, „Сара-Нора Прима“ ще се провежда всяка година. Едноименното сдружение е подкрепено от Община Бургас за първото издание. Патрон на Първия международен балетен конкурс в Бургас е кметът на града Димитър Николов.
Съставила: Елизабет Радкова
Експозиция с участието на над 350 художници от 51 държави беше открита в морската ни столица. Тя е част от Четвъртото издание на международното триенале "Духът на акварела" и е подредена в Градската художествена галерия "Борис Георгиев" във Варна...
След изключителния успех в България филмът "Гунди: Легенда за любовта" продължава своето пътешествие зад граница. На 20 юли, неделя, лентата ще бъде представена за първи път в избрани кина от водещата британска верига ODEON Cinemas, съобщиха от..
Историята и житейският опит на художника Кирил Желязков заслужават вниманието на онези хора, които никога не спират да мечтаят. Роден в Ямбол, Кирил открива артистичните си заложби, благодарение на учител по рисуване, който съветва родителите му –..
След изключителния успех в България филмът "Гунди: Легенда за любовта" продължава своето пътешествие зад граница. На 20 юли, неделя, лентата ще бъде..
Експозиция с участието на над 350 художници от 51 държави беше открита в морската ни столица. Тя е част от Четвъртото издание на международното триенале..