Истории за трудностите, предизвикателствата и успехите на българите, дошли в Америка преди повече от 100 години, са част от специален образователен проект на Генералното консулство на България в Чикаго, който ще се реализира през лятото, съобщиха от представителството ни. Целта е да се формира знание сред съвременната българска диаспора за историята и достиженията на българската емиграция в Северна Америка, като се изтъкне и значителния принос на българите в развитието на американското общество.
„Надяваме се в част от историите да припознаете себе си и да почерпите вдъхновение за това колко е важно вие и вашите деца да отстоявате своята идентичност и български корени. Готови сме да споделим и предоставени от нашите читатели истории, които може да изпращате на имейла на консулството“, пишат от Генералното консулство в Чикаго в своята фейсбук страница. По проекта ще работи Кристина Иванова, стажант в дипломатическото ни представителство.
„Българите са държавотворен народ и са доказали, че са успешна част от съвременното американското общество. За съжаление, годините на авторитарния комунистически режим в България разделят българите в България от техните сънародници в Америка за половин век. Българската емиграцията в демократичните страни е "вражеска." Връзките са прекъснати, спомените за тази част от българския народ избледняват. Днес наш дълг е да възстановим знанието за тези българи в Америка. Макар и на хиляди километри от Отечеството, те успешно отстояваха и заявяваха своята българска идентичност и бяха уважавана част от техните общности“, написа генералният консул на България в Чикаго Светослав Станков.
Вече може да бъде прочетен и първият материал – за ранните българските общности в Северна Америка, които въпреки трудностите са намирали начин за обединение, съвместна подкрепа и запазване любовта към родината, дори в годините на криза и глобални турбуленции. Подробности – тук.
Снимки: Генерално консулство на България в Чикаго
"Здравейте, аз съм Марин Маринов, занимавам се с живопис и в момента съм асистент-преподавател при професор Кирил Божков в специалност "Живопис" в Национална художествена академия в София." Така поставяме отправна точка на една цветна история,..
2025-а година е специална за сдружението "Подкрепа на азербайджанско-българското приятелство", тъй като през май то ще отпразнува 20 години от началото на своята дейност. "От 2005 година, когато създадохме сдружението, ние идваме в България с..
Негово Високопреосвещенство Западно- и Средноевропейски митрополит Антоний и генералният директор на БНР Милен Митев подписаха меморандум за сътрудничество в седалището на епархията на БПЦ-БП за Западна и Средна Европа в германската столица Берлин...
Международна конференция на тема "Изкуствен интелект в образованието: Пътят към иновативно преподаване и учене" ще събере от 4 до 6 април в Лондон..
На 12 февруари, в уютното пространство на галерия "България" в сърцето на Рим, ще се съберат сънародници и италианци, за да си спомнят за един български..
Две българки, живеещи в Италия – Ирена Динкова и Мирослава Ценова, разработват проект "Онлайн психолог" , насочен към българите зад граница, които..