С подкрепата на Великотърновския университет "Св. св. Кирил и Методий" в Тиранският университет за трета поредна година се провежда Лятно училище по български език в Република Албания. Домакин е Катедрата по славянски и балкански езици към Факултета по чуждоезиково обучение на университета в Тирана. Лятното училище се подпомага от Великотърновския университет с учебници и преподавателско участие по проекта за мобилност на европейската програма „Еразъм+“.
Лекциите и практическите занимания се водят от преподаватели във висши училища от Велико Търново, Благоевград, Корча и Тирана, като студентите са разделени в две групи – начинаещи и напреднали. В програмата на лятното училище е предвидено и пътуване до историческия град Берат, където студенти и преподаватели ще се запознаят с исторически следи от средновековната българска държава. В края на заниманията си участниците ще получат сертификати, издадени от ВТУ „Св. Св. Кирил и Методий“.
С успех протече първата седмица от Лятното училище, а интересът на участниците в него е много голям. През изминалите дни студентите са имали възможност да чуят лекции и доклади от доц. д-р Владислав Цонев, ръководител на Катедрата по български език към Филологическия факултет на ЮЗУ „Неофит Рилски“, доц. д-р Раки Бело, лектор по български език и литература в Тиранския университет и д-р Миранда Бело, преподавател от ВТУ „Св. Св. Кирил и Методий“. Лекциите бяха посветени на езикознанието и българското културно наследство.
Преподаването на български език е сред приоритетите в международната политика на ВТУ "Св. св. Кирил и Методий", а интересът към езика ни в Албания е голям, което се дължи както на добрите двустранни отношения, така и на българското национално малцинство в Албания.
На откриването на Лятното училище присъстваха деканът на Факултета по чуждоезиково обучение на Тиранския университет проф. Есмералда Кромида, заместник-деканът проф. Огерта Корути, Н. Пр. Ивайло Киров, посланик на България в Албания, проф. д-р Димитър Димитров, ректор на ВТУ „Св.св. Кирил и Методий" (онлайн), доц. д-р Адриатик Деряй, ръководител на Катедрата по славянски и балкански езици на Тиранския университет, Асен Пачев, заместник-посланик на България в Албания, Мария Пеева, аташе в българската мисия в Албания, както и преподаватели от Факултета по чуждоезиково обучение на Тиранския университет. Студентка, облечена в българска народна носия, посрещна гостите по стара българска традиция с питка и мед.
Възможно ли е още от 2026 г. предметът "Добродетели и религии" да влезе в учебните програми и вече да бъде задължителен – това е дебат, около който се изказаха различни гледни точки през последните няколко седмици. "Въвеждането на задължителен предмет..
Авиокомпаниите “Скай Експрес” (Sky Express) и Егейски авиолинии (Aegean Airlines) анулираха полети до и от Летище “Васил Левски” – София заради 24 часовата национална стачка в Гърция, съобщиха от столичното летище. Няма да се състоят..
Кадровата криза в туристическия сектор е достигала критични нива, като по различни данни до 70% от туристическите обекти работят с недокомплектован персонал. Икономическите загуби от нереализиран туристически потенциал се изчисляват на близо 1..
Шофьорите да карат максимум с 130 км в час на магистралите – с десет по-малко от сега разрешената скорост, решиха депутатите от парламентарната Комисия..
Българският научноизследователски кораб "Св. св. Кирил и Методий" (НИК 421) ще бъде тържествено посрещнат днес на морската гара във Варна. Лошото време..
Малко след откриването на мотосезона в София в края на март, столицата ни става домакин на най-голямото мото изложение у нас . То се провежда от..