През февруари тази година се навършиха 150 години от гибелта на един от най-великите българи, отдал живота си за свободата на Отечеството – Васил Левски. А днес, 18 юли, когато отбелязваме рождението му, отново намираме повод да се замислим, дали знаем достатъчно за Апостола на Свободата. За своя кратък житейски път, тъй като загива едва на 35 години, Васил Левски оставя диря буквално във всяко кътче на България. Удивително е как и до ден днешен в градове и села се пазят като светиня местата, в които отсядал и събирал свои съмишленици.
Повечето от тях са красиви възрожденски къщи, където издирваният и преследван като враг на цялата Османска империя Левски намирал убежище. В повечето от тези къщи, превърнати днес в паметници на културата, откриваме таен вход и скривалище, които сякаш сами говорят за драматичните събития преди Освобождението. В столичния квартал „Бенковски“ също откриваме едно от тези места, дали подслон на Апостола при пребиваването му в Софийско, където сформирал местен революционен комитет.
Сградата се намира на улица „Веле Митров“ и е със статут на недвижима културна ценност. Любопитното е, че в тази къща през 1871 г., в тогавашното село Биримирци, а днес кв. „Бенковски“ на София, пристига Васил Левски и нощува в дома на Веле Митров. Там, заедно със своя приятел отец Генадий Ихтимански – игумен на Драгалевския манастир, събира родолюбиви селяни от Биримирци и Обрадовци и основава Биримирски таен революционен комитет. Днес в къщата е подредена музейна сбирка, която носи духа на ХVІІІ и ХІХ в.
Сградата е едноетажна, с характерно за българския селски бит от този период разпределение, с площ 73 кв.м. Формата е правоъгълна, състои от две преходни помещения – „соби“, с еднаква площ. През входната врата се влиза в дневното помещение. Покривът е четирискатен, с дървена носеща конструкция. Самата сграда на ул. "Веле Митров" № 8 винаги е предизвиквала интерес сред минувачите, защото според някои изследователи, това е единствената предосвобожденска жилищна сграда, запазена до днес в столицата.
Дълги години тя останала недостъпна за посетители, заради липсата на средства за укрепване и реставрация. Все пак с усилията на кмета на район „Сердика“ инж. Тодор Кръстев и на председателя на местното читалище Цецка Тонева къщата оцелява през годините. Неотдавна, Столичният общински съвет реши да се отпуснат около 200 хил. лева за нейния ремонт и реставрация.
Работата не закъснява, но възстановяването на постройката от ХVІІІ в. се оказало нелека задача, защото днес липсват материалите, които се използвали в строителството по онова време. Наложило се да се търсят запазени стари керемиди за покрива и специалната глина, с която по това време са измазвали пода в жилищните сгради.
Днес, благодарение и на личните дарения на жителите на района, къщата вече е преобразена във вида, в който е била, когато тук е идвал Левски по комитетски дела. Сега, в деня на 186-годишнината от неговото рождение, тя отваря врати за всички желаещи да се потопят в историята, свързана с Апостола и неговото дело.
Снимки: Столична община
Православната църква днес чества зачатието на Света Анна – майка на Богородица. Йоаким и Анна дълго време нямали деца, въпреки праведния си живот. Освен личната си мъка те понасяли и обществения укор, тъй като бездетието се смятало за Божие..
Православната ни църква почита на 6 декември паметта на свети Николай Чудотворец. Наричат го светецът на милосърдието, защото целият му живот бил посветен в подкрепа на бедните, страдащите, невинните и онеправданите. Словата му имали удивително..
Днес Българската православна църква почита света великомъченица Варвара – девойка от знатен род, посечена заради християнската си вяра в началото на IV век. От Варвара до Никулден – обичаи, ритуали и обредни храни Денят е наричан и Женска..
Първата модерна за времето си Коледа се празнува в България през 1879 г. Тя е по европейски образец - с елха, зимни кънки и подаръци. Тогава Младият..
Българската православна църква почита днес свети Наум Охридски. Наум е средновековен български учен и книжовник, роден около 830 г. и починал на 23..