В лятната сцена на кино „Кабана“, в парковото пространство на НДК, изложбата „Дивата София – птици“ насочва погледа към птичия свят. Пернатите и тяхното многообразие са най-важните и красноречиви индикатори за качеството на живот в даден град, отбелязват организаторите от „Културни перспективи“. Експозицията е последното събитие в програмата на летния фестивал „Culturama 2023“ и може да бъде разгледана от 18 юли до 15 август. Тя e продължение на тема, представена за първи път от Регионалния исторически музей в София през 2020 г., когато колектив от фотографи и художници представят както познати, така и по-рядко забелязвани животни.
Посланието на „Дивата София – птици“ е насочено към жителите на големия град, които в стремежа си да облагородят зелените пространства унищожават местообитанията на дивите видове. Всяко отсечено дърво, всеки премахнат храст, заменени от гладки тревни площи, означават по-малко укрития и храна за потайните обитатели на София. Един богато озеленен или дори понякога привидно занемарен двор всъщност е дом за много птици. Всяко дръвче в двора, всяка саксия с цъфтящи растения на балконa, допринася за съхранението и обогатяването на дивата природа в нашия град, напомнят природозащитниците. „Импулсът, който ни провокира да покажем тази изложба, в която да поставим важни обществени теми и идеи за малки стъпки към промяна в съпоставка с образите на тези изключителни същества, е темата за глобалното затопляне, предизвикано от вредните емисии, което застрашава бъдещето на всички живи същества на нашата планета“, посочват организаторите.
Това е третата изложба от тазгодишното издание на фестивала след „Птиците – рай на земята“ и „Носталгия по рая“.
Вижте още:
Един от най-добрите цигулари в света и концермайстор на Кралския Концертгебау оркестър в Амстердам Веско Ешкенази отново си е вкъщи, в родната София. Повод са двата заключителни концерта от Националното турне на проекта "В света на музиката” на..
Покана за изложба на открито "Будителките – жените, които променят историята" отправи във Фейсбук страницата си Българският културен институт във Варшава. Експозицията ще изложена на пана на оградата пред българското посолство в полската столица...
Изложба с рисунки от осмото издание на Международния конкурс "Моята българска бродирана риза 2024" може да се види в Българския културно-информационен център в Скопие. Експозицията запознава публиката с творби на младите таланти – ученици от..
Вече десет години студенти от Великотърновския университет "Св. св. Кирил и Методий" полагат целенасочени усилия за насърчаване на четенето сред..
Българистиката е предмет на особена почит в държавния педагогически университет "Богдан Хмелницки" в украинския град Мелитопол. Затова не е изненада, че..