Подобно на милионите българи, живеещи извън пределите на родината, огромен брой албанци също живеят и творят в емиграция. Такъв е случаят с тримата творци Сокол Демаку, Хамит Гургури и Бахтир Латифи, които гостуваха на Съюза на българските писатели в София. Понастоящем те са граждани на Швеция, живеят в историческия град Бурос, разположен близо до Гьотеборг.
С желание да установят дълготрайно партньорство с колегите си от България, Сокол, Хамит и Бахтир бяха част от творческата вечер „Гласът на твоята песен“, наречена така по едноименната книга на български език на Сокол Демаку. Събитието домакинстваше поета Боян Ангелов, председател на Съюза на българските писатели (СБП).
През 2023 г. СБП отбелязва 110 години от създаването си, а неизменна част от дейността му през годините е организирането на творчески срещи и беседи с творци от цял свят, припомни Анжела Димчева от СБП. Благодарение на българската организация албанските писатели гостуваха и на Радио България, където дадоха интервю за предаванията на албански език, което можете да чуете в оригинал от връзката тук:
Общото между Сокол Демаку, Хамит Гургури и Бахтир Латифи е любовта към литературата и родината. От години те развиват културна дейност в Швеция, като така помагат за популяризирането на албанската литература в чужбина. През март 2007 г. в град Бурос е създаден центъра за култура и изкуство „Migjeni“, който продължава да бъде голяма подкрепа за албанските имигранти. От април 2007 г., веднъж месечно, излиза и списание „Знание” на албански език. Албанската общност има и радиопрограма, която поддържа жив езика на албанците в Швеция.
От Съюза на българските писатели съобщават, че председателят Боян Ангелов е приел предложението на шведско-албанските творци да бъде организирана „Седмица на шведската литература в България“, в която да се включат както албански творци, така и наши писатели, живеещи в Швеция. Предстои да се разработи и проект за антология на три езика, която да обедини произведенията на български, албански и шведски поети.
Повече от 100 филма, както и разнообразни дискусии по актуални теми очакват изкушените да научат повече за случващото се в момента в Украйна от първо лице. Петото издание на кинофестивала "ОКО" дава тази възможност от 8 до 15 ноември, като за първи..
Националното живописно триенале с тема “Мостове” събира 84 съвременни творци, които ще покажат 106 творби в Художествената галерия “Христо Цокев” в Габрово. Тазгодишната тема на изложбата – “Мостове”, включва два аспекта, пояснява д-р Нели..
Книгата "Ататюрк. История на идеи" от М. Шюкрю Ханиоглу ще бъде представена тази вечер от 18.00 ч. в аулата на Софийския университет "Св. Климент Охридски". Книгата на М. Шукрю Ханиоглу за Мустафа Кемал Ататюрк не е просто поредната биография на..
Четвъртото национално “Биенале на илюстрацията” ще бъде открито днес в Триъгълната кула на Сердика – уникално галерийно пространство в центъра на София...