120 запалени факли преминаха през центъра на Благоевград по случай 120-ата годишнина от Илинденско-Преображенското въстание. Шествието тръгна от паметника на Гоце Делчев на площад „Македония“. Деца, младежи и възрастни от Пиринска Македония почетоха себеотрицанието, смелостта и саможертвата на борците за свобода, отдали живота си във въстанието. Шествието водеха членове на национално дружество „Традиция“ облечени като въстаници, следвани от млади момичета с българското знаме. Деца и възрастни преминаха по централната част на Благоевград и се спряха пред паметниците на Пейо Яворов, Тодор Александров, Македоно-одринското опълчение, бюстовете на Ичко Бойчев и на Ильо Войвода.
Програмата, свързана с отбелязването на борбите за независимост на Пиринска Македония, предвижда и откриване на втората част на изложбата „За нея ние се боримъ, за нея ние мремъ“ в Регионалния исторически музей.
Днес в черквата “Въведение Богородично” ще се състои заупокойна панихида в памет на загиналите и ще бъдат положени венци и цветя на различни паметници в града.
Неделята на 11 май, четвъртата неделя след Пасха тази година, е посветена на Разслабления . В Евангелието, според св. Йоан Богослов (Йоан 5-1-15) се разказва, че в Йерусалим, при Овчи порти, се намирала къпалня, по еврейски..
Българската православна църква отбеляза 72 години от възстановяването на Българската патриаршия с тържествена света литургия в Патриаршеския катедрален храм-паметник "Св. Александър Невски". След падането на Второто българско царство под..
Днес, 10 май, честваме годишнината от възстановяването на Българската патриаршия , чието съществуване е прекратено в края на ХІV век, при падането на България под петвековно турско робство. Още през възрожденската епоха българските..
На 23 май Църквата възпоменава паметта на св. Михаил Синадски и на преподобномъченик Михаил. Свети Михаил Синадски от младостта..
На 22 май въздаваме почит на светия мъченик Йоан-Владимир, княз Български, чудотворец. Свети княз Йоан-Владимир управлявал областите Зета и..
В Кодекс на братството в Райхенау – манастирската кондика, на стр. 40, или 53 по електронното ѝ показване в сайта на Централната библиотека в Цюрих,..