Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Българите в Северна Македония очакват да бъдат вписани в конституцията

Владимир Перев
Снимка: БГНЕС

30-40% от македонците са съгласни българите да бъдат вписани в конституцията на Северна Македония, за да се гарантират техните човешки и граждански права. Те са много повече от очакваното при жестоката антибългарска кампания, която се води в страната, каза пред БНР журналистът от сайта „Трибуна.мк“ Владимир Перев. България днес плаща цената, за своето политическо мълчание по македонския въпрос след 1934 г. и това е било прието от Скопие, „като одобрение за безнаказаните антибългарски действия", смята журналистът. Двата народа не са се отдалечили, дори се приближават един към друг. Отново се запознаваме, обикновените хора отново припознават своите български корени, минало и история. Пътят за присъединяване на Северна Македония към ЕС е тежък и мъчителен. По-голямата част от политиците, наричащи се етнически македонци, не искат евроинтегрпация, а да лавират между Русия и ЕС, казва Перев. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Доц. Спас Ташев

Необходима е административна самостоятелност на районите, в които живеят българи в Албания

Българското национално малцинство в Албания е едно от най-големите в страната, сочат данните от последното официално преброяване на населението там. Като българи са се декларирали 7057 лица, за сравнение – като гърци са се определили 23 хиляди,..

публикувано на 18.11.24 в 12:05

Красива българска елха отново грее в чикагския Музей на индустрията

На централно място в Музея на индустрията в Чикаго е поставено коледно дърво с българска украса. За пета поредна година сънародници от Ветровития град изработиха пищната украса на българската елха с над 30 хиляди цветни лампички и стотици орнаменти...

публикувано на 16.11.24 в 10:25

Няма яснота каква част от българското културно наследство в Украйна е запазено за поколенията

Узурпирането на културно-историческо наследство е една от многобройните неминуеми последици от всеки един военен конфликт както в исторически план, така и днес. До приключването на войната в Украйна е невъзможно да бъде направен адекватен анализ на..

публикувано на 15.11.24 в 11:35