На въпроса: „Ако можехте да избирате, в кой исторически период бихте искали да живеете?”, 32,6% посочват времето на социализма. 28,1% избират ранната демокрация след 1989 г., сочи представително проучване на Националния център за парламентарни изследвания. Резултатите от изследването "Националното самосъзнание на българите", проведено от 6 до 29 юни, са публикувани на сайта на парламента.
Милеещите по времената преди 1989 г. са живели при социализма. 53% са на възраст над 59 години, 60% са ниско- образованите и 57% крайно бедни. Избралите ранната демокрация са на възраст между 30 и 39 години, с добро образование, висок стандарт на живот, живеят в столицата или в областните центрове.
Като най-разочароващите събития в българската история е посочен преходът от комунизъм към демокрация. Поставен е редом до падането на България под византийска и османска власт.
Като най-славни исторически моменти са определени създаването на българската държава (39.5%) и на славянската писменост (37.1%)
39% посочват Васил Левски за водеща българска фигура, следван от Христо Ботев с 28%.
На въпроса: “Какво ви кара да се срамувате, че сте българи?”, 17,1% посочва политиците. 14% от българите не се гордеят с произхода си, като сред тях преобладават роми или турци.
Като най-важни събития след промените през 1989 г. са посочени членството в ЕС – 38,6%, и НАТО – 16,1%. Одобрението за членството в ЕС намалява с 11,4 на сто до 51,6%. 56,5 на сто от анкетираните не одобряват влизането в еврозоната.
След войната в Украйна подкрепата за Русия е спаднала от 29,9% през 2013 г. до 14,7% през 2023 г.
Възможно ли е още от 2026 г. предметът "Добродетели и религии" да влезе в учебните програми и вече да бъде задължителен – това е дебат, около който се изказаха различни гледни точки през последните няколко седмици. "Въвеждането на задължителен предмет..
Авиокомпаниите “Скай Експрес” (Sky Express) и Егейски авиолинии (Aegean Airlines) анулираха полети до и от Летище “Васил Левски” – София заради 24 часовата национална стачка в Гърция, съобщиха от столичното летище. Няма да се състоят..
Кадровата криза в туристическия сектор е достигала критични нива, като по различни данни до 70% от туристическите обекти работят с недокомплектован персонал. Икономическите загуби от нереализиран туристически потенциал се изчисляват на близо 1..
Възможно ли е още от 2026 г. предметът "Добродетели и религии" да влезе в учебните програми и вече да бъде задължителен – това е дебат, около който се..
Възможностите за висококачествено висше образование на френски език в България ще бъдат представени по време на образователно изложение в Скопие...
8 април е денят в който ромите по света честват своята идентичност. "Международният ден на ромите е време, в което да покажем, че ние сме част от..