4 часа сръбските власти на граничния пункт „Рибарци - Олтоманци“ не допускаха да влезе в Сърбия българинът Александър Димитров от Босилеград. Причината е, че носи книги на български език. Това са три броя на „Елегия за Краището, която описва съдбата на българите в Западните покрайнини“. Автор е бившият консул на България в Ниш Едвин Сугарев.
„Не нарушавам закона и властите нямат никакъв аргумент да ме притесняват", казва Димитров, пред БТА, който е и дописник на агенцията в Босилеград. Според сръбските правила той може да носи до 3 книги от едно заглавие през митницата. "Говорих с консула на България в Ниш Димитър Цанев, той ме подкрепи и обеща да говори с властите", посочи Димитров.
Инцидентът се случва в навечерието на работното посещение в Босилеград на ръководителя на отдела за сътрудничество при Делегацията на ЕС в Сърбия Никола Бертолини. На 10 август Бертолини ще се срещне по социални проекти с местната власт.
"Призовавам властите за спешни действия по казуса, незабавно ще сезирам Европейската комисия за поредното неспазване на човешките права и свободи!" - заяви Илхан Кючюк, президент на политическа партия „Алианс на либералите и демократите за Европа“ и член на Европарламента от групата на „Обнови Европа“.
Международна конференция на тема "Изкуствен интелект в образованието: Пътят към иновативно преподаване и учене" събира в Лондон над 50 преподаватели от българските училища по света. Организатор на събитието, което се провежда на 4 и 5 април т.г...
Вълнуващ фолклорен спектакъл ще събере на една сцена в Лондон талантливи деца и възрастни, посветени в мисията да съхранят българската култура и българските си традиции на 4 април 2025 г. (петък). Часът е 19:30, а мястото на срещата е Mycenae House, 90..
Водена от идеята за съхранението на българския дух, културата и езика и сред най-новото поколение български деца, живеещи зад граница и като български учител с повече от 35 години трудов стаж, работила в няколко европейски държави, Илияна Бояджиева..