Варна е домакин на най-голямото графично биенале на Балканите. Тази година в него се представят художници от 53 държави, като с много силно участие са артистите от Мексико, Тайланд, Япония, представени са и държави като Южна Африка, Бангладеш, Чили, Пуерто Рико, Полша, Канада, Доминиканската република.
Варненското Meждународно биенале на графиката е не само най-мащабното на Балканския полуостров, но и едно от най-дългогодишните в света. Неговата над 40-годишна история го нарежда сред най-авторитетните събития, показващи тенденциите в световното и в българското графично изкуство. От подадените близо 623 чуждестранни графики от 390 автори, тази година за участие са селектирани 210 автори, а българското представяне включва 114 автори с общо 158 графики.
Участниците от Тайланд поставят своеобразен рекорд по участие на най-млади автори. Повече творби от обичайното идват и от съседна Северна Македония. "Това доказва, че Варненското биенале е търсен форум от художниците в различни държави и утвърждава авторитета си с всяко следващо издание" – казва директорът на Галерията за графично изкуство в Морската ни столица Венцеслав Антонов: "В това издание, вече след пандемията, се усеща едно успокояване сред графиците. Радва ни, че българското участие определено е най-доброто от много години насам".
Домакин на форума са залите на Градската художествена галерия "Борис Георгиев".
Снимки: БТА
Предстоящата на 5 май 2025 г. в Загреб изложба на българския художник Георги /Жорж/ Папазов беше обсъдена на среща в посолството на България в Загреб между главният секретар на Хърватско-българското дружество и главен редактор на двуезичното..
Изпълнителната агенция “Национален филмов център“ представи нова дигитална платформа Filmсenter.bg. Порталът безплатно улеснява достъпа на международни и български професионалисти до ключова информация, контакти и ресурси в българската филмова..
На Радио България гостува канадският писател от египетски произход Ерик Шакур. Отличен с множество награди, дебютният му роман Ce que je sais de toi , "Това, което знам за теб" (2023 г.), е преведен или в момента се превежда на около петнадесет..