Индийската култура гостува на България от 15 до 24 август. Публиката на пет български града – Велико Търново, Варна, Бургас, София и Пловдив, ще се докосне до богатството и колорита на индийския класически танц, съхранил вековните традиции на храмовата и дворцова култура на азиатската държава. Специално за представленията от Индия пристигат две от най-известните и утвърдени изпълнителки на индийски класически танци – Лина Малакар Видж и Шармила Мукерджи.
Зрителите ще се запознаят с красотата на т.нар. катхак в изпълнение на Лина Малакар Видж. Танцът катхак е известен със стъпките и движенията с крака, при които звънчета на глезените на танцьорите разкриват ново звуково измерение и пренасят зрителя в завладяващия свят на мелодията, ритъма, хореографията и несравнимата грация на движенията на тялото. Танцът се изпълнява под ритъма на ударния инструмент табла. През годините Лина изнася многобройни представления на престижни фестивали в Индия и извън страната – Близкия Изток, Шри Ланка, Испания, Бразилия, Непал, Лондон.
В Дните на индийската култура ще видим и популярната танцьорка Шармила Мукерджи, изявявала се на някои от най-престижните световни сцени. Тя ще ни покаже изяществото на одѝси. Това е индийска класическа танцова форма, възникнала в храмовете в Източна Индия, където жените танцьорки, наречени махари, се молели на божеството Джаганнатх. Танцът одиси отправя духовни послания и пресъздава митични истории за индуистки богове, чрез сложни движения на тялото, богати костюми, украшения и грим.
Организатори на събитието са Индийският съвет за културни връзки (Indian Council for Cultural Relations), посолството на Индия у нас, Индологическа фондация „Изток-Запад“ и асоциация „Индия“, с активното съдействие на общинските ръководства в градовете-домакини.
Дните на индийската култура ще бъдат тържествено открити на 15 август в София в присъствието на официални гости, след което индийските изпълнители тръгват на турне из България. На 16 август те ще се качат на сцената на Летния театър на Велико Търново, на 17 август ще танцуват в Морската градина на Варна, на 18 август – на пл. „Тройката“ в Бургас, а на 19 август – на Лятна естрада в Борисовата градина в София. Дните на индийската култура в България ще бъдат закрити с представление в Пловдив. Входът за всички е свободен.
Вижте още:
Съставил: Венета Николова
Снимките са предоставени от организаторите
Четвъртото национално “Биенале на илюстрацията” ще бъде открито днес в Триъгълната кула на Сердика – уникално галерийно пространство в центъра на София. Биеналето, както и в предишни негови издания, няма тема. “Целта е да се даде възможност на..
История като на кино – казваме си често, когато ни разкажат невероятен сюжет или дочуем такъв от съседна маса в някое кафене. Но именно киното сякаш помага на днешния дигитално зависим човек, за когото вълшебните светове от хартиените книги са..
След успеха на фестивала "Ние сме децата на реката" през септември, гражданска фондация отново си партнира с пловдивския район "Централен". Този път поводът е специална изложба, която показва детски рисунки, вдъхновени от природата. Пловдивчани и..
История като на кино – казваме си често, когато ни разкажат невероятен сюжет или дочуем такъв от съседна маса в някое кафене. Но именно киното сякаш..
Четвъртото национално “Биенале на илюстрацията” ще бъде открито днес в Триъгълната кула на Сердика – уникално галерийно пространство в центъра на София...