Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Старо Железаре стана първото село в света с музей на уличното изкуство

19
Снимка: БТА

Преди дни, в малкото средногорско селце Старо Железаре отвори врати първият селски Музей на уличното изкуство в света. Експозицията включва цветни пана с оригинални снимки, направени по време на фестивалите Street Art в Старо Железаре от 2013 година досега.


Идеята е на българо-полско семейство художници, които от години рисуват по белите дувари в населеното място, заедно с техни ученици. Венци и Катаржина Пирянкови живеят в Познан. Там те имат школа по рисуване за кандидат-студенти, а летата си прекарват в Старо Железаре, където Венци притежава наследствен имот. С течение на времето, арт семейството е превърнало дома си в средногорското село в творчески лагер, където кани своите ученици.

Всяко лято, млади полски художници пристигат тук, за да творят и да материализират въображението си върху селските дувари. Благодарение на тях преди 10-на години Старо Железаре се появи на туристическата карта на България, а сега, покрай първия по рода си селски Музей на уличното изкуство, то е на път да придобие и световна известност.

Вижте още :

Катаржина Пирянкова
“Тази година решихме да направим музей за street art. Искахме това, което се е случвало през последните 10 години, да е концентрирано на едно място – много снимки от живота на селото, от нашите първи години тук и от всички акции, свързани с изкуство”, каза Катаржина Пирянкова пред БТА.

Художниците рисуват с акрилни бои и спрейове. По дуварите на Старо Железаре оживяват образи на известни персонажи – музиканти, актьори, учени, общественици, политици … Примерно в една творба се появяват кралица Елизабет II с баба Велика и Иван с Барак Обама. 

Тази година темата е "Известни и обичани пътешествия”. Гостите на Старо Железаре могат да видят най-новите творби, дело на девет полски художници, които са изобразили персонажи от приключенски филми. Минавайки по улиците в селото, от дуварите "надничат" Индиана Джоунс, Джак Спароу и Форест Гъмп, седнал на пейка с българска баба. 


Това за нас е социално ангажирано изкуство истински свързано с хората и адресирано към тях – твърди  Катаржина Пирянкова пред БТА. То по думите ѝ то носи усмивки, дава теми за размисъл за живота, какво е важно в него и какво ни прави щастливи.

Съставил: Венета Николова

Снимки: БТА


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Найден Тодоров получи най-високия орден за култура в Румъния

Румънският президент Клаус Йоханис награди маестро Найден Тодоров с орден "Културни заслуги" с ранг "Велик офицер" за "Популяризиране на културата". Престижната награда е признание за дългогодишните усилия на маестрото в двустранното сближаване. Тя се..

публикувано на 02.12.24 в 11:55
Държавният педагогически университет „Богдан Хмелницки“ в Мелитопол

Българистични четения събраха хуманитаристи на онлайн конференция по инициатива на университета в Мелитопол

Българистиката е предмет на особена почит в държавния педагогически университет "Богдан Хмелницки" в украинския град Мелитопол. Затова не е изненада, че именно той е домакин на поредното издание на Международни българистични четения "Младите в науката..

публикувано на 29.11.24 в 17:45

Студенти от Великотърновския университет насърчават четенето сред българчетата в страната и по света

Вече десет години студенти от Великотърновския университет "Св. св. Кирил и Методий" полагат целенасочени усилия за насърчаване на четенето сред подрастващите. Дейността им сред учебните заведения в различни български градове, както и сред..

публикувано на 29.11.24 в 12:50