Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Природните богатства на резервата "Юлен" в Пирин

13
Снимка: Facebook / NPPirin

В разгара на август, Банско е пълен с туристи. Курортният град е предпочитан като лятна дестинация, заради зеленината, чистия въздух и най-вече възможностите за пешеходни преходи в Пирин. Освен като водещ ски център в тази част на Балканите, Банско е известен и като "Вратата" към Национален парк "Пирин", който пък е включен в Списъка на ЮНЕСКО за световното културно и природно наследство.

Десетки маркирани пътеки отвеждат до недокоснати от човешка намеса места с невероятно богата флора и фауна. Сред тях е и резерватът "Юлен", създаден през 1994 г., за да съхрани и опази ценните горски и растителни екосистеми, както и огромното многообразие от животински видове на територията му. „Юлен“ е високопланински резерват, разположен е на надморска височина от 1650 до 2851 метра, а територията, която обхваща, е с площ от близо 3157 хектара. Още за този природен оазис научаваме от интервюто на Чавдар Златев от БНР – Стара Загора с доц. Борислав Григоров, преподавател по биогеография в СУ "Свети Климент Охридски":


"По отношение на флората, резерватът "Юлен" може да се похвали с наличието на около 700 вида висши растения от които над 40 са включени в Червената книга на страната. Откриваме вековни гори от бяла и черна мура, смърч, ела. Доминиращ вид сред храстовите съобщества е клекът, а сред ценните растителни видове трябва да споменем и планинския божур, нарцисовидната съсънка, както и златистата кандилка." – казва доц. Борислав Григоров.


На територията на природния парк се намират и поредица от красиви езерни групи – Василашки, Дислишки, Типицки, Полежански и Стражишки. Но в района има и единични езера, които дават началото на няколко малки реки. 


"Резерват "Юлен" е дом и на множество животински видове,  допълва доц. Борислав Григоров. – Балканската пъстърва се среща в някои от езерата и реките. За любителите на орнитофауната тук интерес биха представлявали синигерите, кълвачите, сокерицата, глухарят и балканският кеклик. По отношение на бозайниците пък трябва да отбележим наличието на дивата коза, както и вече позабравените на много места в страната ни вълк и мечка."


Ако искате да се запознаете с природните богатства на Пирин, в т.ч. и на резервата "Юлен", е препоръчителна предварителна подготовка. А най-добре е за целта да наемете планински  водач от най-близките до резервата градове Банско и Добринище.

""Юлен" е един от посещаваните резервати в нашата страна, като за това допринася и наличието на една антична крепост, която е разположена съвсем близо до съвременния град Банско датирана още от преди римската епоха. Но напомням, че резерватът е строго защитена територия, в която е забранена всякаква човешка дейност, с изключение на посещенията с научна и образователна цел. И на подобни места може да се минава само по обозначените пътеки, без да се отклонявате от предварително очертания туристически маршрут. И е добре да се съобразяваме с правилата за поведение в защитените територии" – предупреждава в заключение доц. Борислав Григоров.


Вижте още :

Текст: Венета Николова

По интервю на Чавдар Златев за БНР-Стара Загора 

Снимки: Facebook / NPPirin


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

България предлага на Qatar Airways да пусне чартърни полети Варна-Доха

Министърът на туризма Евтим Милошев проведе поредица срещи на високо ниво с министрите на туризма от Саудитска Арабия, Катар, Бахрейн и генералния секретар на ресорния съвет на Кувейт, в рамките на световното туристическо изложение WTM в Лондон...

обновено на 07.11.24 в 13:12

Красивото село Ковачевица, което не се променя

Със своите стари къщи с тиклени покриви, стръмните улички, които се вият нагоре в планината и каменните дувари, пазещи вековни тайни, Ковачевица е едно от най-красивите и романтични български села. Няма посетител, който да не ахне пред чара на..

публикувано на 30.10.24 в 09:50
 Църквата

Бял бор на повече от 500 години пазят жителите на родопското село Пчеларово

В скътаното сред склоновете на Източните Родопи село Пчеларово разказват предание, че в района виреели вековни дъбови гори и орехови дървета, в чийто хралупи се въдели диви пчели. Пчеларството е отколешен поминък на хората, за което говори и самото..

публикувано на 20.10.24 в 09:05