Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Деца представят с изложба обредни традиции от четири държави

Етнографският музей в Бургас
Снимка: Община Бургас

Млади художници от България, Турция, Украйна и Испания ще представят в изложба вдъхновението си, породено от опознаването на обредните традиции на различните страни. Събитието, организирано със съдействието на Посолството на Украйна у нас и финансовата подкрепа на Община Бургас, е част от международния образователен културно-артистичен проект "Обредни празници – обединяват културите и сърцата!". Той ще бъде представен на 28 август в двора на Етнографския музей в Бургас, а на следващия ден творбите ще бъдат изложени във фоайето на втория етаж на Културен дом НХК, съобщават от местната администрация. 


Започнала с участието на ученици от бургаска частна школа през 2021 година, инициативата вече е привлякла за участие деца от гимназия по изящни изкуства в Истанбул, ученици от Измаил, неделно училище "Родина" в Малага, както и местно начално училище от испанския град.

На откриването на изложбата гражданите на Бургас ще могат да опитат традиционния украински деликатес вареники – варено безквасно тесто с плънка от зеленчуци, гъби, месо, извара или плодове, както и различни хлебни изделия. Детски формации от четирите държави ще изнесат и специално подготвена фолклорна програма.

Снимки: Община Бургас

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Аниес Дезарт за времето, музиката и светлината на София

"Вечният годеник" е първият публикуван на български роман на известната френска писателка Аниес Десарт. Преводът е на Силвия Колева. Историята се заплита в ритуалната зала в кметството, където малко момченце се обяснява в любов на момиченце на..

публикувано на 23.12.24 в 10:25

Скулпторът Юсеин Юсуф превърна чешма в галерия сред гората

Художест вена галерия насред гората – на това оприличават очевидци крайпътната чешма с беседка край момчилградското село Конче в Родопите. Началото на градежа е дадено през 1985 г. от бащата на Юсеин Юсуф, а година по-късно, когато той почива, делото е..

публикувано на 22.12.24 в 08:25
Бистришките баби

Изложба "Живи човешки съкровища – България" се открива в София

Институтът за етнология и фолклористика с Етнографски музей при БАН (ИЕФЕМ-БАН) открива днес изложбата "Живи човешки съкровища – България" в центъра на София, под купола на Ларгото. Експозицията представя вписаните в периода 2008-2024 г. 44..

публикувано на 17.12.24 в 07:00