Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Мечка „навести“ жителите на село Жълтеш посред бял ден

Внимание мечка! Зачестяват срещите на хищника с местното население

Снимка: БТА-архив

Мечката има нужда от покоя на дивите гори. В това отношение Национален парк "Централен Балкан" и околностите предлагат чудесни условия на този хищнически вид. Напоследък обаче случаите, в които мецаните напускат естествената си среда зачестяват. Поредният сигнал е от габровското село Жълтеш, където дивото животно се появило посред бял ден и пресякло невъзмутимо оживения път между Габрово и Трявна в района на населеното място.

"Изключително интересно е да видим как тези видове изминават много големи разстояния в рамките на един ден или сезонни миграции за търсене на храна. Така, ако днес сме видели една мечка на едно място, утре вече тя може да е в съседното населено място или дори да премине билото на Балкана. Така се създава впечатление, че мечките са много и навсякъде, а всъщност много често се вижда една и съща, в един по-широк район" – обясни Яница Иванова, експерт в дирекцията на Националния парк "Централен Балкан" в интервю на Велина Махлебашиева от програма "Хоризонт" на БНР.

Сигналите за "мечи набези" върху кошери и домашни животни, зачестяват в цялата страна. Все по-често в ранната пролет мецаните слизат в планинските села и се срещат "очи в очи" с местните хора. Една от причините е, че събуждайки се от зимен сън във високата планина, мецаните са гладни и решават да потърсят препитание по-близо до хората. Но не само:

"През размножителния период май-юни месец, женските които имат малки мечета, както и младите мъжкари, избягват срещи с възрастните по-зрели мъжки мечки, защото те са готови дори да ги убият в желанието да копулират с женската. Затова ние призоваваме хората да не оставят храна и хранителни отпадъци. Започнала веднъж мечка да се храни близо до човек, тя го асоциира с храна и оттам насетне е трудно на институциите да се справят с проблема. В социалните мрежи се появиха клипове, в които хората оставят храна на мечките, наричайки ги "горките гладни изгубени беззащитни животни". Но не, те не са такива. Все пак това е диво животно", казва Яница Иванова.

Отстрелът е краен вариант. В България мечката е защитен вид от 1992 година, но когато се докаже, че конкретен вид няма никакъв страх от човека и представлява риск, има и такава процедура.Междувременно жителите на Жълтеш разчитат, че ще бъдат взети предпазни мерки и мечката ще бъде преместена в естествения ѝ хабитат.

"Преместването на мечките е едно от възможните решения. Когато има сигнал за проблемна мечка се сформира екип за бързо реагиране. Целта на преместването е мечката да бъде максимално отдалечена от мястото, където е свикнала да намира храна. Но ако твърде дълго време животното се е хранело близо до човек, този метод не винаги работи" - предупреждава Яница Иванова.

Тази пролет, при друг случай, подобен на този в село Жълтеш, в Габровска област мечка беше уловена и преместена на територията на "Централен Балкан", на възможно най-отдалечената локация от населеното място, което тя е посетила. Но изглежда навиците на животното да е в близост до хората не го задържаха за дълго далеч от тях и скоро то се появи в населените места край Ловеч и Троян.

Вижте още :


Съставил: Венета Николова /по материал на Велина Махлебашиева от БНР- „Хоризонт“

Снимки:


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Антарктида е моторът на климатичните промени

Посолството на Франция и Френският културен институт събраха учени, които да представят своя опит по отношение на научните предизвикателства в Антарктика и борбата с климатичните промени. Партньори на събитието бяха Френският полярен институт..

публикувано на 04.11.24 в 10:25

С облачно време започва новата седмица

В понеделник ще бъде предимно слънчево с разкъсана висока облачност. Ще духа слаб, в Дунавската равнина и Лудогорието умерен вятър от запад-северозапад. Минималните температури ще бъдат предимно между 0° и 5°, в София – около 1°, а максималните –..

публикувано на 03.11.24 в 18:30

В Международния ден на биосферните паркове търсим баланса между природата и човека

Днес отбелязваме Международния ден на биосферните паркове, обявен по Програмата “Човекът и биосферата” на ЮНЕСКО. По този повод още през втората половина на октомври регионалните поделения на Министерството на околната среда и водите започнаха да..

публикувано на 03.11.24 в 07:00