Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пламъците в Родопите унищожиха вековна гора

Засега няма опасност за населените места

Снимка: БГНЕС

В община Чепеларе остава в сила обявеното частично бедствено положение, заради големия пожар край село Хвойна. През нощта на мястото са дежурили екипи на пожарната, а доброволците, които искат да помогнат в гасенето се събраха днес сутринта в града. Пожарът вече е частично ограничен, но все още има отделни огнища и на места продължава да се разраства и унищожи над 100-годишна иглолистна гора. Засега няма опасност за населените места. 

По информация на МЗХ, вече трети ден над 100 лесовъди и горски служители, представители на Южноцентрално държавно предприятие Смолян, Регионална дирекция по горите, пожарникари и доброволци участват в борбата с огъня, който продължава да бушува над село Хвойна. Очаква се в гасенето да се включат хеликоптери. 

Засегнатата площ е вече над 1000 дка, има отделни огнища, които не са локализирани.

Продължава работата и с тежката техника на Южноцентрално държавно предприятие, с която се осигурява достъп за противопожарните автомобили през труднодостъпния  терен, правят се просеки срещу разпространението на огъня. На терен в борбата с огнената стихия са служители на ЮЦДП и на държавните горски стопанства в Хвойна, Смолян, Широка лъка, Кормисош, Извора, Смилян, Михалково, Славейно, Златоград, Ардино, Асеновград и Пловдив. През нощта шест екипа на пожарната са дежурили, за да не се допусне разпространение на пламъци.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Съществуващи и предстоящи LOFAR станции

България е на път да се сдобие със свръхмодерния радиотелескоп LOFAR-BG

През 2025 година по план трябва да бъде завършен първият в България и Югоизточна Европа радиотелескоп, известен като LOFAR-BG. Той ще е част от нидерландския Институт по радиоастрономия ASTRON, съобщи репортерът на БНР Добромир Видев. Съоръжението с..

публикувано на 05.01.25 в 10:44

Дървен мост и нов парк ще свързват хората с природата в Русе

Русе вече може да се похвали с най-дългия дървен пешеходен мост в България. Съоръжението беше открито в края на 2024-та в Лесопарк "Липник". Мостът с обща дължина 28 м е оборудван със стъклен парапет и 7 стъклени прозореца , които са част от пода...

публикувано на 05.01.25 в 09:30

2024 г. беше "историческа" за розовото фламинго у нас

Розовото фламинго се смяташе за екзотичен вид за България, но от няколко години цели колонии избират езерата около Бургас за свое пребиваване. В момента повече от 450 екземпляра обитават бургаските влажни зони . Екзотичните птици никак не се..

публикувано на 05.01.25 в 08:25