Стартът на 10-ото юбилейно издание на велопохода „Дунав Ултра“, наложил се като водещо спортно-туристическо събитие в България, ще бъде даден на 5 септември от крайдунавския град Видин. В инициативата ще се включат над 150 колоездачи от цял свят с различна степен на подготовка, като най-възрастният участник ще бъде 80-годишната проф. Антоанета Момчилова от Русенския университет.
Първи на старта ще се наредят най-опитните. Те ще се опитат да изминат дистанцията на цялото трасе от 700 км. за по-малко от 48 часа. А иначе всички, които в рамките до 10 дни успешно достигнат до Дуранкулак, където е крайната точка на маршрута, ще се сдобият със специален сертификат, научаваме от Борис Бегъмов, създател на проекта „Дунав Ултра“.
Идеята на велопохода е да популяризира природните, историческите и културните богатства по българското поречие на Дунав – един от най-бедните и изоставащи региони в тази част на Европа. И още:
„Тази година участници от 7 държави се включват в масовото изминаване на маршрута, което се превръща в най-популярната инициатива за Северна България, свързана с многодневно спортно туристическо събитие. Това е така, защото самият маршрут пресича България от Изток на Запад, т.е. цялата ни Северна граница, и преминава през 12 общини и 110 населени места. Именна каузата за популяризиране на тези места го прави толкова значимо събитие за региона на Дунав и Добруджа, включително на Черно море, където маршрутът завършва.А в различните населени места общините партньори на инициативата ще изграждат пунктове, където ще посрещат колоездачите. Те, от своя страна, ще споделят снимки от съответните места в социалните мрежи“ – обясни за Радио България Борис Бегъмов.
Инициативата вече си има и собствено мобилно приложение с информация за забележителности, логистика и с близо 300 препоръчани партньори. Така, всеки сам може да организира преминаването си в този интересен регион.
„Все повече се налага нашето мобилно приложение „Дунав Ултра“ – казва Борис Бегъмов. – Самата „механика“ на преминаването на маршрута е обвързана с приложението, към което колоездачите могат да добавят снимки от местата, които са посетили. И когато преминат целия маршрут, те могат да заявят и да получат своя сертификат.“
Организаторите очакват тазгодишното издание на „Дунав Ултра“, заедно с придружаващата го кампания за популяризиране на региона, да донесе над 250 хил. лв. приходи на местните общности.
„Тази година ние представихме велоприключението „Дунав Ултра“ на Европейската федерация по колоездене и нашата инициатива попадна сред специалната селекция на проекти, които ще бъдат представени по време на предстоящата годишна конференция на ЕвроВело (EuroVelo & Cycling Tourism Conference) в град Измир, Турция. Това е най-големият форум за велосипеден туризъм в Европа. „Дунав Ултра“ е сред избраните проекти за успешни практики в сферата на велосипедния туризъм и популяризиране на по-слабо познати дестинации“, поясни в заключение Борис Бегъмов.
Вижте още:
Снимки: „Дунав Ултра“
Българската история и тънките нейни нишки, които бележат настоящето и бъдещето ни са обединяващият акцент в днешната програма на Радио България. Ще „тръгнем“ от шуменска област и историята на най-стария конезавод в..
В петък , в котловините и равнините ще има мъгли. Минималните температури ще са между минус 5° и 0°, в София - около минус 3°. По Черноморието сутринта ще е около 3°. През деня ще е слънчево. Очакват се максимални температури от 14° до 19°, в София –..
Необходимо е да се отделят 2,5 % от БВП за отбрана . По думите на служебния министър на отбраната Атанас Запрянов нашата страна трябва да направи усилие за увеличаването на средствата за тези разходи, предвид рисковете и заплахите пред военната..
Няма точна статистика какъв е броят на българите по света, но справка на Министерството на външните работи от м.г. сочи, че зад граница са около..
От Варна към Антарктида, днес – 7 ноември, потегля 33-тата българска полярна експедиция. За трета поредна година нашите полярници ще плават към Ледения..
Конезаводът "Кабиюк" в село Коньовец е най-старият в България, основан през 1864 година от русенския валия Мидхат паша с цел производство на коне за..