Като град с над 8000 години история, София остава неразгадана, дори и за потомствени столичани от няколко поколения. "Времето в София тече по свои собствени правила и за да го уловиш истински във фотография, трябва ги познаваш", отбелязва фотографът Иван Шишиев, автор на новия изящен албум "Етюд-и-те на София: 24 часа в града".
С него разговаряме за красотата на нашия град, криеща се дори в детайлите от ежедневието ни, която често приемаме по-скоро като даденост, отколкото като богатство. И ако си представим София като жена, която има своето красиво, но и грозно лице можем да се доближим до същността ѝ:
"Красивото лице на София е планината Витоша, защото тя почти не се е променила. Градът е изключителен заради своята зеленина. Всеки път си мисля, че София е зеленоока, с леко прегърбен нос, с кестенява коса, а в нея има доза балканска красота – разказва в интервю за Радио България фотографът Иван Шишиев. – Грозната ѝ страна ни води в някои неприветливи квартали. Те са част от града и няма как да ги избегнем, но ако се вложат пари и се оправят, части от тези квартали могат да се превърнат в нещо доста стилно. София може да вземе пример от някои градове в Европа, а дори и на Балканите, където общините помагат на добросъвестните собственици да поддържат сградите, в които живеят и глобява онези, които не желаят. Ние всички живеем в този град заедно и не може някой друг да ти е виновен за това, че твоята фасада не е оправена и пред входа ти не е измито."
Макар да се стреми да показва и говори за красивата страна на столицата, Иван познава и нейните недотам привлекателни части, както и с множеството ѝ проблеми, които няма как да изчезнат с магическа пръчица:
"На едно място в книгата написах, че София е град на несбъднали се сгради и сбъднали се ремонти. Говорим обаче за едни 70-80 години назад, в които градът е бил мачкан, докато в днешно време подобрението спрямо преди, е видимо. Давам пример с Женския пазар. Ако се върнем назад до 20-те години на миналия век, той е бил търговско средище. Изведнъж чифликчиите, които идват там, за да си продават стоката, решават да си купят място, на което да построят сграда, където да я продават, но и да живеят. След 1944 година обаче там идват хора, които заживяват за по няколко години на квартира. Фактът, че са тук за малко ги кара да не ремонтират нищо по апартамента и сградата, тъй като не виждат смисъл. И така през следващите 50 години, времето оставя своята видима диря в този район. В момента обаче мнозина са избрали да са отново под наем там, но се стараят да променят средата, в която се намират. Ние сме изключително мнителни, когато дойде някой чужденец, особено от Изток, но някои от тях оправиха неща, които ние не можахме в продължение на 80 години".
Освен с прекрасните си снимки, някои от които правени специално за албума, "Етюд-и-те на София: 24 часа в града" се отличава от останалите издания и с предговор, написан от българския писател, спечелил международната литературна награда "Букър" – Георги Господинов:
"С Георги се познаваме от няколко години и говорихме за този предговор доста преди наградата "Букър" – казва Иван. – Предговорът е доста малък и много специфичен. Разказва за неговите времеубежища и времепространства в града и представя София като пълна с много елементи, малки детайли и малки истории, които правят този град това, което е".
Снимки: личен архив
"Вечният годеник" е първият публикуван на български роман на известната френска писателка Аниес Десарт. Преводът е на Силвия Колева. Историята се заплита в ритуалната зала в кметството, където малко момченце се обяснява в любов на момиченце на..
Художест вена галерия насред гората – на това оприличават очевидци крайпътната чешма с беседка край момчилградското село Конче в Родопите. Началото на градежа е дадено през 1985 г. от бащата на Юсеин Юсуф, а година по-късно, когато той почива, делото е..
Институтът за етнология и фолклористика с Етнографски музей при БАН (ИЕФЕМ-БАН) открива днес изложбата "Живи човешки съкровища – България" в центъра на София, под купола на Ларгото. Експозицията представя вписаните в периода 2008-2024 г. 44..