Първият учебен звънец прозвуча в няколко български неделни училища в САЩ. За 19-а поредна година училище “Знание” отвори широко вратите си за познанието и българщината. „Водени от директорката Лиляна Паслиева, ученици и учители прекрачиха прага на любимото училище, за да учат българското четмо и писмо“, написа във Фейсбук генералният консул на България в Чикаго Светослав Станков.
Всяка събота или неделя, деца, учители и родители заместват почивката с учене на български език, история и география. Някои пътуват с часове, за да стигнат до своите класни стаи.
Предградията на Чикаго са приютили 13 български неделни училища. Но не всички българчета в Америка имат свое неделно училище. Светослав Станков обяснява, че има малки български общности в Америка, като тези в Минеаполис и Уисконсин дейл, където поради липса на достатъчно деца и учители, учебният процес се води от родители-доброволци по взаимоучителния метод. „Дълбок поклон пред всички български учители по света, нашите съвременни просветители и апостоли на знанието!“, пише в заключение генералният ни консул в Чикаго.
Българското училище ,,Св. Св. Кирил и Методий“ Лос Анджелис също посрещна своите възпитаници с тържество, на което приветствие отправи генералният консул на България в Лос Анджелис Бойко Христов.
Училище ,,Св. Св. Кирил и Методий“ в Лос Анджелис е открито на 2 октомври 2011г., а по-късно е учредена и Bulgarian-American Cultural Educational Foundation, регистрирана като организация с нестопанска цел по законите на щата Калифорния за осъществяване на образователна и културна дейност.
Преди седмица беше открита и учебната година, 20-а по ред, в нюйоркското училище "Гергана", с вдъхновяващо и емоционално тържество, на което освен талантливите възпитаници на школото, се изявиха и специалните им гости от България – формация „Таласъмче“. „Гарганчета и таласъмчета пяха заедно химна на училище "Гергана" по музика на Красимир Милетков и текст на Ангелина Жекова", с гордост отбелязват от училището.
Първият училищен звънец удари и за възпитаниците на най-голямото българско училище в Ню Йорк - "Христо Ботев".
"Щастливи сме да видим отново нашите пораснали деца, да посрещнем многото ни нови ученици, да бъдем отново заедно с нашите учители и родители! Какъв ден беше само?! Чухме стихотворения на чудесен български език от нашите ученици от 3, 4 и 7 клас, радвахме се на танцьорите от 11 клас, предадохме Ключа на знанието на нашите първокласници, споделихме приключения от лятото и учихме! Здрава и успешна учебна година, наше голямо училищно семейство!" - пишат във Фейсбук страницата си от училището.
Училище "Христо Ботев" продължава да записва нови ученици. То работи по програмата на МОН и издава лицензирани удостоверения. Приемат се ученици от 1 до 12 клас, както и деца от 3-5 години. Предлага обучение по български език и литература, история, география, човек и общество, фолклор и традиции. Има езикови групи, предучилищни групи, детско театрално студио, детски танцов състав, клуб по математика, клуб по журналистика за ученици от 8-12 клас. Училище "Христо Ботев" работим с деца от три континента, като използва онлайн платформата ZOOM.
На 24 септември предстои да отвори врати българското училище „Деца като слънца“ в Кънектикът, както и още български школа зад Океана.
Изборният ден в Рединг, Югоизточна Англия, протича спокойно. Очаква се да гласуват около 300 души. В единствената секция в града се гласува само на хартия. Вече втори вот изборната секция е на нов адрес, но не е ясно дали това ще повлияе на..
Прекалено е ангажиран животът на българите в Чехия. Работят масово в различни заводи, трудът е на смени, натрупва се умора и хората нямат желание да пътуват до столицата в неделния ден, само за да успеят да гласуват. С това си обяснява слабия интерес към..
В цяла Германия българите могат да гласуват в 66 секции. В Берлин те са пет, като във всяка от тях има машина. Изборният ден протича спокойно. До момента са гласували малко над 800 души, което в сравнение с изборите на 9 юни е малко повече..
Нуредин Нурединай произхожда от историко-географската област Го̀ра в Североизточна Албания, в която 90 % от жителите се самоопределят като българи..