Във Варна се намира първата улица в света, която носи името на донор, спасил четири човешки живота. Мястото напомня за последния, изключително ценен дар, който човек може да направи в земния си път.
Улицата се казва „Георги Николов“ и е в квартал „Аспарухово“ на морската ни столица. Преименуването на улица с име на донор е инициатива на граждани и създателите на проекта "Последният дар на човека", който цели да повдигне въпроса за проблемите с донорството в България.
Живот след края
Георги е млад мъж от Варна, който на 20 септември 2015 г. остава завинаги на 21, но позволява на други 4 живота да продължат, като става донор. Студент зад граница, с остър ум и светло бъдеще, Георги не е имал сериозни здравословни проблеми и няма как да се знае, че коварна мозъчна аневризма в главата му е напът да се спука и сложи край на живота му. За аневризмите няма обяснима причина или симптоматика и в случая на Георги не е повече от лош шанс. Той обаче дава шанс за живот на четирима души, което го превръща в герой, и по този начин вдъхновява новаторската идея за кръщаване на улица на неговото име.
Донорството в България
Едва 13 са реализираните донорски ситуации у нас през 2022 г., а чакащите – близо 1000, което подрежда България на опашката в Европейския съюз по брой трансплантации. Запознати изчисляват, че ако се запазят настоящите темпове, ще са необходими повече от 20 години, за да бъдат трансплантирани всички, чакащи към днешна дата.
Историята на Георги и на донорството в страната ни е разказана в мултимедийния проект „Последният дар на човека”. За да бъде реализиран, авторите му Александър Николов и Димитър Панайотов провеждат над 100 срещи с лекари, пациенти и семейства на донори в повече от 15 населени места. Снимат в 8 болници, присъстват на три трансплантации и стават свидетели на една донорска ситуация.
Редактор: Елена Каркаланова
Най-успешните за 2024 г. Служби по търговско-икономическите въпроси на страната ни в чужбина днес ще бъдат удостоени с награди на церемония в Българската търговско-промишлена палата. Петнайсетото издание на наградите е организирано съвместно от БТПП..
От 24 до 26 юли в Кюстендил ще се състои 21-вото издание на Международния фолклорен фестивал "Сребърна пафта" – празник на културното многообразие и танцовото изкуство от цял свят, предаде БТА. Фестивалът ще събере за поредна..
В "България днес" на 23 юли слушайте: 05:31- "Учим, играейки. Играем, учейки!“ – започна годишната среща на АБУЧ – репортаж от Велико Търново на Красимир Мартинов 28:08- Гост в студиото – Анна-Мария Бунева от Чикаго: -за пътя от..
Много от сънародниците ни в чужбина, приемат работата си по различни народолюбиви каузи като мисия, в която винаги влагат цялата си душа. Това прави..
В "България днес" на 23 юли слушайте: 05:31- "Учим, играейки. Играем, учейки!“ – започна годишната среща на АБУЧ – репортаж от Велико Търново на..
Над 70 представители на български неделни училища зад граница, университетски преподаватели и експерти от Министерството на образованието и науката се..