Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

„Добруджа зове и ликува“ – мултимедийни презентации на РИМ - Добрич

Снимка: РИМ - Добрич

По повод 83-годишнината от подписването на Крайовския договор и възвръщането на Южна Добруджа в пределите на България, на сайта на Регионалния исторически музей в Добрич могат да се видят мултимедийните презентации „Добруджа зове“ и „Добрич ликува“.

Богатият снимков материал проследява паметните събития от есента на 1940 г. Показани са моменти от работата на нашата делегация в румънския град Крайова до подписването на договора на 7 септември, навлизането на българската армия в Южна Добруджа, което се случва в периода между 21 септември и 1 октомври 1940 г. Снимките са запечатали радостта на добруджанци при посрещането на българските воини в Балчик и Тутракан на 21 септември, Добрич и Каварна на 25 септември, Силистра на 1 октомври. 


Показана е и трагедията на българите от Северна Добруджа, които по силата на договора са принудени да се преселят на юг. Близо 70 хиляди севернодобруджанци са настанени в градовете и селата на Южна Добруджа. В презентациите са използвани снимки от фондовете на Историческите музеи на Добрич, Силистра,Тутракан, Генерал Тошево и от богатата колекция от стари стъклени негативи на паметници на културата, снимани из българските земи в началото на миналия век, съхранена от американското семейство Нели и Роберт Гипсън, известна като архив „Гипсън“.

Снимки: РИМ - Добрич


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Софийски потайности: Съдбата на Наум Торбов – архитекта на столичните Хали

След Освобождението на България от османско владичество в обявената през 1879 г. нова българска столица София се стичат архитекти от Европа, за да ѝ придадат модерен облик и функционална организация. Сред тях завинаги в архитектурната история на..

публикувано на 21.08.24 в 11:45
Свети Йоан Рилски

Почитаме Св. Йоан Рилски

Православните християни почитат успението на Св. Йоан Рилски, смятан за небесен покровител на българския народ. Светецът се ражда в село Скрино в Осоговската планина през втората половина на IX век, когато християнството пуска корени сред..

публикувано на 18.08.24 в 09:59

Църквата “Св. Иван Рилски” в Старо село почита небесния застъпник на българите

Църквата “Св. Иван Рилски” в троянското Старо село днес отбелязва храмовия си празник. По този случай ще бъде отслужена празнична света литургия за успението на светеца, дал името на храма, както и празнична вечерня. “ Необикновена е историята на..

публикувано на 18.08.24 в 07:00