Започва ваксинирането срещу подвариант на коронавируса - Омикрон. Осигурени са 80 640 дози от новата ваксина, предназначени за хора над 12-годишна възраст. Препаратът е доставен в Регионалните здравни инспекции в страната. Предстои и доставка на ваксини за деца между 6 месеца и 11 години.
Одобрени са ваксинациите срещу Covid-19 през предстоящия есеннo-зимен сезон. Имунизацията е препоръчителна за хората над 60 години, за лицата с хронични заболявания като диабет, сърдечни заболявания, белодробни заболявания, трансплантирани, бременни и др. Ваксината се прилага в единична доза, като изключение са децата под 5 г., които, ако не са преболедували или ваксинирани до момента, се имунизират с три дози.
Националният експертен съвет препоръчва и имунизация срещу сезонен грип, която може да се направи едновременно с ваксината срещу Covid-19.
Възможно е противогрипната ваксина да се сложи в комбинация с ваксината срещу коронавирус, но това да стане на двете ръце, посъветва проф. Тодор Кантарджиев, съветник на Столичната община по здравните въпроси и бивш директор на Националния център по заразни и паразитни болести (НЦЗПБ). С увеличаването на възрастта на населението и намаляването на обществения имунитет има тенденция на ръст на инфекциите и тяхното хронифициране, отбеляза той.
"Докато е хубаво времето, докато се проветрява, респираторните инфекции ще бъдат под контрол", обясни проф. Кантарджиев пред БНР, и успокои, че няма нужда от тревоги относно увеличението с 5-6 пъти на случаите на Covid-19 в София.
По думите му, коронавирусът вече е обичайна респираторна инфекция. Вариантът Пирола се характеризира с много голямото количество мутации – 35, което променя характеристиките на вируса по подобие на прехода между Делта и Омикрон, обясни специалистът уточнявайки, че серумният имунитет на преболедувалия и ваксинирания много по-слабо защитава, но "Т-клетъчният имунитет успява да защити организма до известна степен".
Съветът на експерта е да се носят маски на места, където има струпване на хора и да не се прекалява с имуностимулантите.
Парламентът прие на второ четене промени в Закона за електронните съобщителни мрежи и физическа инфраструктура. Целта е да се съкратят сроковете за издаване на документи при строеж и въвеждането в експлоатация на цифрови технологии, предава..
Малко след откриването на мотосезона в София в края на март, столицата ни става домакин на най-голямото мото изложение у нас . То се провежда от днес до 14 април в Арена 8888 София. Публикта ще види между 700 и 800 машини, от които над 65..
Българският научноизследователски кораб "Св. св. Кирил и Методий" (НИК 421) ще бъде тържествено посрещнат днес на морската гара във Варна. Лошото време забави пътуването и се очаква корабът да акостира на пристанището към 16:00 часа днес, вместо в 10:00,..
Шофьорите да карат максимум с 130 км в час на магистралите – с десет по-малко от сега разрешената скорост, решиха депутатите от парламентарната Комисия..
Българският научноизследователски кораб "Св. св. Кирил и Методий" (НИК 421) ще бъде тържествено посрещнат днес на морската гара във Варна. Лошото време..
В брой 46 на предаването слушайте: За българската емиграция в Кипър и нуждата от български училища за децата на нашите сънародници – интервю с..