Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

България и Украйна ще обменят данни за вноса и износа на селскостопански стоки

Снимка: Министерство на земеделието

Министрите на земеделието на България и Украйна Кирил Вътев и Микола Солски се договориха за ежеседмичен обмен на данни за износа и вноса на определени земеделски продукти. Това стана ясно на онлайн среща между двамата министри, на която беше обсъден поетият ангажимент от страна на Украйна за контрол на износа. 

Вътев е запознал колегата си с подписания Меморандум между българското правителство и инициативния комитет на земеделските производители, предвиждащ забрана за внос на слънчоглед от Украйна до края на ноември. 

След този срок в сила ще бъде лицензионен режим за износ на слънчоглед, пшеница, царевица и рапица, съгласно договорен план между Украйна и Европейската комисия. Вътев е  информирал Солски и за опасенията на българските земеделци относно вноса на слънчогледово олио, сухо мляко, мед, захар и замразени малини от Украйна.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

По следите на албанците в архитектурния резерват Арбанаси

Архитектурният резерват Арбанаси край Велико Търново е сред най-предпочитаните дестинации за туристите. Особено притегателни са средновековните манастири и църкви, една от които носи името "Рождество Христово". Арбанашките църкви са музейни обекти, служение..

публикувано на 27.12.24 в 07:10

Снежен и ветровит петък

През нощта валежите ще отслабват, в Западна България временно ще спрат. Ще духа слаб до умерен вятър. Минималните температури ще са между минус 4° и 1°, в София – около минус 4°. Утре ще бъде предимно облачно и след обяд отново ще има валежи от сняг,..

публикувано на 26.12.24 в 18:10

43% от българите очакват с оптимизъм в личен план 2025 г.

Оценките на българите за изминалата година в личен план трайно и рязко се отличават от тези за ситуацията в страната и света. Според 22% от сънародниците ни 2024 г. е била по-добра за тях и семействата им, срещу 24% - по-лоша. 54% не намират промяна...

публикувано на 26.12.24 в 16:05