Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

120 години от рождението на Джон Атанасов

Джон Винсънт Атанасов (1903 – 1995) и реплика на електронния компютър на Атанасов-Бери
Снимка: архив

На специална церемония в президентството днес, 4 октомври, държавният глава Румен Радев ще връчи отличията на лауреатите на президентската инициатива Награда „Джон Атанасов“ за 2023 година. Церемонията по награждаването е в деня, в който се навършват 120 години от рождението на известния изобретател от български произход и създател на първия електронен компютър с регенеративна памет. Отличията се връчват за 21-и път на ученици, студенти и млади български учени, проявили изключителни резултати в областта на компютърните науки.
Джон Винсънт Атанасов (1903 – 1995)
Джон Винсент Атанасов е роден на 4 октомври 1903 г. близо до Хамилтън, Ню Йорк. Неговият баща Иван Атанасов е български емигрант, роден в село Бояджик, Ямболско. През 1876 г., в разгара на Априлското въстание загиват неговите родители, а през 1889 г., на 13-годишна възраст, Иван заедно с чичо си емигрира в Америка. Джон от малък проявява интерес към математическите принципи и логаритмите. По-късно той е признат за изобретател на компютъра. 

В световната научна история Джон Атанасов е голям американски учен от български произход. За нас, българите обаче, той е един от най-успелите родни умове и истинска национална гордост. В знак на почит през 2002 българският президент Георги Първанов основава ежегодната награда „Джон Атанасов”, връчвана за постижения в развитието на информационното общество. 

Още за вдъхновяващата научна кариера на Джон Атанасов прочетете в публикацията от колекцията на Радио България:





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Навършиха се 100 години от освещаването на патриаршеската катедрала "Св. Александър Невски"

Точно преди 100 години, на 12 септември 1924г. започва освещаването на храм-паметника "Св. Александър Невски" , построен "в знак на признателност към руския народ за Освобождението на България от османско иго през 1878 г.", по идея на българския..

публикувано на 12.09.24 в 11:57
Паметникът на Съединението в Пловдив

Съединението е в грижата за ближния и общите каузи

В съзнанието на българите, които пазят и почитат паметта на предците си, датата 6 септември е символ на обединението на изстрадалия ни народ, съхранил вярата и идентичността си през петвековния османски гнет. След Освобождението в края на..

публикувано на 06.09.24 в 06:15

Пафтите – вселена от знаци

Изложбата "Пафтите – вселена от знаци" на Регионалния исторически музей в Русе гостува на Бургас до края на октомври. В експозицията в Етнографския музей на ул. "Славянска" 69, могат да бъдат видени над тридесет образци на ювелирното изкуство...

обновено на 24.07.24 в 15:56