Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

По съседски: Събития с балкански адрес

Левицата измести консерваторите в управлението на Атина и Солун

Харис Дукас

Обединението на опозицията по формулата „всички срещу консерваторите“ доведе до неочаквани обрати в резултатите от втория тур на местните избори в Гърция. Консерваторите, които бяха фаворити за Атина, Солун и Патра, не получиха нужния брой гласове, предаде от Гърция кореспондентката на БНР Катя Пеева. „Нова демокрация“ изгуби съвсем неочаквано дори за социолозите кметското място в Атина. Новият кмет Харис Дукас, който е социалист, успя да утрои гласовете в своя подкрепа само за седмица. Солун също се поема от кмет-социалист – Стелиос Ангелудис. В Патра спечели досегашният кмет Костас Пелетидис - кандидат на комунистите, подкрепен от цялата опозиция. Според анализаторите постигнатите резултати са реакция на избирателите по отношение на консерваторите заради закъснелите обезщетения за сполетелите тази година Гърция пожари и наводнения.

ЕС отваря частично единния пазар за Западните Балкани

Интеграцията на Албания, Босна, Косово, Черна гора, Северна Македония и Сърбия в ЕС беше обсъдена на среща на върха в столицата на Албания Тирана. На срещата присъстваха председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен, председателят на Европейския съвет Шарл Мишел и германският канцлер Олаф Шолц. Европейските лидери предложиха частично отваряне на единния пазар на ЕС за шестте страни от Западните Балкани в замяна на дълбоки реформи преди пълноправното им членство в блока. Фон дер Лайен обяви, че съюзът вече е предоставил 16 млрд. евро инвестиции в региона от обещаните 30 млрд. Шестте страни се намират на различни етапи от интеграцията си. Преговорите за присъединяване между ЕС и Черна гора започнаха през 2012 г. и до момента са отворени 33 от общо 35 преговорни глави. Преговорите със Сърбия започнаха през 2014 г., с Албания и Северна Македония – през 2022 г., а Босна и Херцеговина и Косово са в начален етап на интеграция. Войната на Русия в Украйна постави отново на дневен ред интеграцията на Западните Балкани в ЕС. Хърватия е последната присъединила се държава през 2013 г.

Душан Никезич за отношенията Сърбия-Китай: Вървим към дългово робство

Силното приятелство е константа в отношенията между Китай и Сърбия от десетилетия, но през последните години се движим все повече към неоколониализъм и дългово робство. За това предупреди зам.-председателят на сръбската опозиционна Партия на свободата и справедливостта Душан Никезич, цитиран от Danas. По думите му, Сърбия изнася за Китай евтини суровини като медна руда и необработена дървесина, а внася оттам скъпо медицинско, компютърно и  телекомуникационно оборудване. Съотношението в търговския обмен е все по-неравностойно и напомня неоколониални отношения, смята Никезич. Той посочи, че преди 10 години Сърбия и Китай са имали външнотърговски дефицит от около 1 милиард евро, а сега той вече е 3,7 милиарда. При посещението в Китай на президента Александър Вучич за форума „Един пояс, един път“ между Сърбия и Китай е подписано Споразумение за свободна търговия. Има подписани и две сделки с китайски компании за изграждането на около 300 км пътна инфраструктура на стойност до 4 милиарда евро. „Ще вземем заеми при неизгодни условия от Китай за изпълнението на проектите, а по тях ще работят китайски работници“, коментира Никезич. Според него правителството формално не се е отказало от ЕС, но Сърбия все повече се отдалечава от съюза.

Турските сериали достигат до 750 милиона зрители в над 150 държави

Турските телевизионни сериали са достигнали до аудитория от 750 милиона души в 152 държави, обяви заместник-министърът на културата и туризма на Турция Батухан Мумджу, цитиран от Hurriyet Daily News. Турция е водеща в износа на телевизионни сериали сред неанглоезичните страни и на трето място в света след САЩ и Великобритания. Ежегодно страната произвежда около 50 телевизионни сериала, а в зависимост от държавата цената на един епизод е между 300 000 и 700 000 долара, съобщи наскоро представител на бранша. Според Мумджу износът на телевизионни сериали е не само източник на приходи, но и „мощен инструмент на културната дипломация“.

Съставила: Миглена Иванова

Снимки: БГНЕС, Pexels, Facebook /Турски сериали и актьори

Още от категорията

Пети неуспешен опит за избор на председател на парламента

Поредният пети опит на депутатите да си изберат председател не доведе до резултат. На гласуване бяха подложени четири кандидатури - на Наталия Киселова от "БСП-Обединена левица", Петър Петров от "Възраждане", Рая Назарян от ГЕРБ и Силви Кирилов от ИТН...

публикувано на 22.11.24 в 14:21

България се представя на международно туристическо изложение в Букурещ

България се представя със собствен щанд на есенното международно туристическо изложение в Букурещ, което се провежда от 21 до 24 ноември. Посетителите на щанда ни се снимат за спомен на фона на фото пана с красиви кадри от различни краища на България,..

публикувано на 22.11.24 в 13:40

Румен Радев в Сингапур: Инвестициите в хората и партньорството са ключ към бъдещето

"Инвестирането в хората, образованието, иновациите и технологиите е ключът към успеха в бъдеще", заяви президентът Румен Радев на откриването на бизнес форум в Сингапур, в който участват представители на български и сингапурски компании. Държавният глава..

публикувано на 22.11.24 в 11:56