Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Почетоха паметта на загиналите български военни на Стражин и Страцин

Оцелелите герои от Парашутната дружина на парад в София през 1945 г. след завръщането от фронта.
Снимка: БНР

Край Страцин в източния дял на Северна Македония бе отбелязана 79-ата годишнина от участието на България в заключителния етап на Втората световна война. За първи път заупокойната молитва за загиналите български воини в битките при Стражин и Страцин през октомври 1944 г. бе отслужена от свещеници от България и Северна Македония. Делегацията от български цивилни и военни, беше водена от ген. м-р Явор Матеев, командир на Съвместното командване на специалните операции. На церемонията присъстваха и посланикът на България в Северна Македония Ангел Ангелов и други български дипломати.

"Горд съм, че изпълняваме своя дълг, като наследници на Парашутната дружина да отдадем почит, признание и памет на героите, които са изпълнявали своя дълг към родината, Европа и света“, заяви генерал Явор Матеев.

Страцинско-Кумановската операция е настъпателна операция на българската армия по време на участието на България във Втората световна война. Проведена е от 8 октомври до 14 ноември 1944 г. В атаката срещу укрепения от немската армия район загиват над 1000 български военни. С особен героизъм се отличава Парашутната дружина, която щурмува и завладява Стражинската позиция по пътя към Скопие. 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

"Рождество Богородично" – Палѝгодèн пази завещаното от св. апостол Павел

След големия господски празник Успение Богородично, Рождението на Божията Майка е на особена почит в България. Църквата ни го отбелязва на 8 септември, заедно с гръцката православна църква, а останалите поместни православни църкви почитат празника на..

публикувано на 08.09.24 в 05:20

Изящно гравирани съдове и фино изработени идоли – Козарева могила разкрива своите тайни

Находките от археологическите разкопки на Козарева могила – селище от V хил. пр. пр.н.е., се превърнаха в истинска сензация още през 2014 година, когато за пръв път бяха представени пред широката публика. Сред изящните експонати се открояват..

публикувано на 07.09.24 в 06:45
Проф. Иван Илчев

Величието на Съединението и последиците от съединисткия синдром

На 6 септември 1885 г. България отново става единна държава. В интервю за Радио България професорът от Софийския университет "Св. Климент Охридски" Иван Илчев разказа за факторите, които са довели до Съединението, когато Княжество България и..

публикувано на 06.09.24 в 07:15