Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Рицарят на рок поезията Александър Петров празнува с „концерт, който няма да се повтори“

Снимка: Facebook /Александър Петров

Едно от знаковите имена в българската музика – рицарят на рок поезията Александър Петров – отбелязва своята 70-годишнина с концерт на 25 октомври в Зала 1 на НДК, събрал някои от най-знаковите песни по негови стихове "Нашият град", "Богатство", "Оловният войник", "Жулиета", "Главната улица" и още много други.

С поезията на Александър Петров, заредена винаги със силни послания, свързваме редица хитове на групи, формирали рок музиката в България в последните няколко десетилетия - това са Тангра, Щурците, Фактор, Сигнал, Диана Експрес, Б.Т.Р., D2. Поетичните му текстове остават завинаги в сърцето и превръщат в хитове песните на редица индивидуални изпълнители като Стенли, Вили Кавалджиев, Валди Тотев, Кирил Маричков, Илия Ангелов, Георги Христов и много други.

Роден в София на 23 септември 1953 г., Алксандър Петров завършва българска филология в СУ „Климент Охридски“. Като малък иска да се занимава с история, но съдбата му е отредила друго поприще. Първите му стъпки в рок музиката се получават почти случайно – композиторът Борис Карадимчев му предлага да напише текст за песен на една провинциална група. Така се ражда историята за малкия град, в който няма какво да се случи – стихове, които Борис Карадимчев облича в музика. Веднага след това записват песента за най-прочутата хазяйка в България, третата песен е "Любовта, без която не можем" – все златни хитове от репертоара на група Тангра.

"Някак си влязох с шут през главната врата в тази професия", шегува се Александър Петров. Чувството за хумор не му изневерява и в разговора му с Диляна Трачева по повод неговия концерт, озаглавен "Рок поезия":

Александър Петров

"За втори път казваш моята 70-годишнина и това много ме притеснява, защото ще разгониш като пилци всички млади музиканти, които биха ми звъннали преди този анонс. Аз и затова не го рекламирам така – защото смятам, че това не е важно, не е юбилеен концерт. По-скоро това е един концерт, който няма да се повтори. Защото публиката ще има възможност да чуе наистина емблематични песни, визитните картички на толкова обичани български рок групи. Не е лесно да събереш в едни ден на една сцена всички тези музиканти. Разбира се, нашето приятелство и сътрудничество толкова много години си казва думата, но действително този концерт е труден за организиране."

Убеждаваме се в това, виждайки музикантите, които ще застанат на сцената на 25 октомври. Те наистина са едни от най-любимите - Тангра, Сигнал, Фактор, Б.Т.Р., Кирил Маричков и Стенли – все артисти, близки на Александър Петров и в творческия, и в личния път. На въпроса кое е различното след толкова години и кое все още си е там, той отговаря:

"Не бих могъл да кажа, че нещо е различно. Защото преди всичко имаме огромно доверие един към друг: те – в думите, които пиша, аз – в музиката, която те правят. Така че това ни е събирало през всичките тези години. И си давам сметка, че пишейки поезия, намерих начин да публикувам стиховете си не като вися на червеното килимче пред някоя редакция (в миналото така беше), а просто намерих начин да ги популяризирам чрез музиката на моите приятели и колеги. Те са тези, които всъщност направиха стиховете ми много популярни и аз никога не бих могъл и за миг да забравя това, което са допринесли за мен."

Концертът е озаглавен "Рок поезия" – запазената марка на Александър Петров. Оказва се, че той наистина я е запазил по всички правила на Закона за интелектуалната собственост.

"Защо е озаглавен "Рок поезия" – защото всички песни, които ще прозвучат, са правени преди всичко като стихотворения, а после съм ги давал на композитори и музиканти да ги облекат в музика. Тук подбрах, бих казал, смислени песни, в които съм се опитал да направя някакво послание. Нормално е всяко поколение да бъде със собствената си музика, със собствените герои на сцената и аз това го приемам като част от еволюцията. Много е важен обаче във всички случаи добрият вкус, защото във всеки жанр има много стойностни неща, но има и абсолютно ненужни… песни, да ги нарека, които нямат никакво значение за въртенето на земята. Просто бих искал да слушам повече неща за доброто, за надеждата, за вечните теми – за любовта и за срещите, разделите… Бих искал по някакъв по-дълбок начин да ги чуя чрез песен. Разбира се, една песен преди всичко трябва да забавлява. Но и същевременно ми се иска да има повече песни, които ни карат да се замислим именно за тези вечни неща в живота, без които не можем."

Една от тези вечни теми е любовта, за която Александър Петров е сътворил незабравим стих. „Любовта, без която не можем“ се превърна във вечен хит на група Тангра.

Снимки: Facebook /Александър Петров,  Ани Петрова, НДК



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

"На края на земята"

Малко преди ремикса на Фабрицио Паризи на песента "Двама", поставяща началото на цял техен съвместен проект, певицата Деси Добрева представи новата си авторска песен "На края на земята". Музиката и текстът са нейни, за аранжимента се обръща към Юлиян..

публикувано на 10.01.25 в 10:15

"Везна"

42-та песен от проекта "Пеещи артисти" е "Везна" в изпълнение на Атанас Пенев, познат като фронтмен на група Б.Т.Р.  Момчил Колев е написал музиката по стиховете на поета Калин Донков. Аранжиментът е на Калоян Колев. Васил Стефанов и Стефка..

публикувано на 03.01.25 в 10:15

"Ключът е Сол" отключва спомените за бащиния дом

Влизаме в новата година с много топлина, която ни дава песента "Ключът е Сол". Поетесата Джина Дундова е намерила вдъхновение за стиховете по време на гостуването си в Тетевенския балкан. Посветила ги е на композитора Димитър Гетов, който е автор на..

публикувано на 02.01.25 в 10:15