Гражданите, живеещи в централните градски квартали на Русе, са недоволни от качеството на атмосферния въздух – показва проучване на Екосдружение "Дишай, Русе", проведено чрез анкета в социалните мрежи. Русенци съобщават най-често за "химичен коктейл", който изключва като замърсители запалените стърнища от Румъния и битовите замърсители. Замърсяването се усеща предимно в нощните часове, когато липсва контрол от отговорните институции.
"Според анкетираните институциите в Русе не правят достатъчно и не успяват да контролират потенциалните замърсители, за да решат дългогодишния проблем. Затова гражданите призовават за кардинални и радикални мерки – непрекъснат мониторинг, солидни глоби и затваряне на предприятията, докато не гарантират спиране на замърсяването извън производствените си сгради. Всички мерки трябва да бъдат ефективни, а не формални", казва Мира Душкова, член на Управителния съвет на екосдружението, цитирана от БТА.
Качеството на въздуха е болна тема за жителите на град Русе, който до 1991 година беше редовно обгазяван в резултат от дейността на завод в румънския град Гюргево. Това предизвика завишаване броя на болните от българската страна на река Дунав и беше повод за масови общоградски протести. След това множество протести имаше и заради силни замърсявания в резултат на дейността в града на френския завод за авточасти „Монтюпе“, който отнесе солени глоби, а по-късно беше придобит от канадска компания.
В "България днес" на 10 април слушайте: 01:05 Актуална информация от страната и българските общности зад граница 05:30 Прогноза за времето 10:55 Художничката и преводачка Дивна Шалич Лафчиева и..
В петък , 11 април, облачността отново ще се увеличава, но ще се задържи почти без валежи. Привечер на отделни места в Източна България, а през нощта срещу събота и в останалата част от страната ще превали. Минималните температури ще бъдат минус..
В брой 46 на предаването слушайте: За българската емиграция в Кипър и нуждата от български училища за децата на нашите сънародници – интервю с Калинка Панчева, основател и директор на училище „Родна стряха“; Научна монография дава сведения..
Възможно ли е още от 2026 г. предметът "Добродетели и религии" да влезе в учебните програми и вече да бъде задължителен – това е дебат, около който се..
Шофьорите да карат максимум с 130 км в час на магистралите – с десет по-малко от сега разрешената скорост, решиха депутатите от парламентарната Комисия..
В "България днес" на 10 април слушайте: 01:05 Актуална информация от страната и българските общности зад..