Русенският митрополит Наум и протойерей Кирил Синев, свещеникът на българите в Румъния, са в Букурещ, за да почетат на 27 октомври паметта на духовния покровител на града - Св. Димитър Басарбовски. Те ще се включат в празничната литургия за честването в Патриаршеската катедрала в румънската столица, където се пазят мощите на светеца.
Празникът в чест на един от най-обичаните светци в Румъния, който е родом българин, предшества почитането на българската царица Теодора Търновска, която на 28 октомври 2022 г. беше канонизирана от Румънската църква с името Св. Теофана Басараб. Дори след векове божиите угодници Св. Димитър Басарбовски и търновската царица с влашки произход Св. Преподобна Теофана Басараб са духовни мостове сред православните народи, а почитта към тях събира хората в молитва и ги сплотява в днешните размирни времена, казва протойерей Синев.
“На 28 октомври за втора поредна година се чества паметта на Св. Теофана Басараб. Дъщеря на влашкия воевода Иванко Басараб (1321-1352), тя се омъжва за Иван Александър, докато е ловешки деспот. Ражда му 5 деца. За съжаление, трябва да изпие горчивата чаша, преживявайки смъртта на двамата си сина Иван Асен IV и Михаил Асен, както и развода с търновския цар. Царица Теодора завършва уединено живота си в манастир под името Теофана”, разказва отец Синев пред кореспондента на БТА в Букурещ Мартина Ганчева.
Българи и румънци ще отбележат паметта на Св. Теофана с отслужване на Божествена света литургия в историческата скална обител "Св. Архангел Михаил“ край русенското село Иваново, където се намира единственото съхранено нейно изображение като ктитор на храма.
Над 150 експоната от 14 български музея ще участват в изложба под наслов „Древна Тракия и античния свят“. Експозицията ще бъде открита на 3 ноември в музея „Гети“ в Лос Анджелис и ще продължи до 3 март 2025 г., съобщават от Националния..
На 26 октомври Църквата ни почита паметта на св. великомъченик Димитър Солунски, считан за един от най-великите светии сред Православието. У нас името му се свързва и с възстановяването на Второто българско царство през XII век, когато братята-боляри..
Датата 23 октомври, която запознатите с македонските дела свързват с основаването на ВМОРО/ВМРО преди 131 години в Солун, вече 17 години се чества в Северна Македония като държавен празник и е неработен ден в страната. Тази несъмнено важна за..