Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

29 октомври е Денят на бесарабските българи

Оксана Желяпова от Молдова: Бесарабските българи сме борбени и силни

Първата бесарабска българка, спечелила конкурса "Мисис България Вселена" пред Радио България

7
Снимка: личен архив

Бесарабските българи са "неделима част от българската народна снага, от българската духовна и културна общност. Ще останат, защото несъкрушима е връзката между нас и тях" – пише единственият брой на вестник "Българска Бесарабия", който излиза в София на 28 ноември 1938 година и нарича един ден в годината "да бъде за тях и за нас голям празник на българския дух". Този ден е 29 октомври. Датата на Деня на бесарабските българи, не е избрана случайно, а превръщането ѝ в традиция отнема години.

"На 29 октомври 1838 година е осветен храмът "Св. Преображение Господне" в град Болград, Украйна. Той е построен от бесарабските българи в знак на благодарност към тогавашната държава за това, че са предоставили възможност да се развиват, живеят свободно, търгуват и т.н. – припомня изпълнителният директор на Изпълнителна агенция за българите в чужбина Райна Манджукова – През 1938 година, когато в България вече има голяма общност бесарабски българи, взели участие в благоустрояването на новата българска държава, предлагат деня на освещаването на храма, да се чества в България като Ден на бесарабските българи, за да се укрепи връзката между българите у нас и в Бесарабия. През 1939 година обаче започва Втората световна война и този празник не успява да се утвърди. Възстановен е едва през 1989 година по предложение на Дружеството за връзки с бесарабските и таврийските българи "Родолюбец", а създадената година по-късно Агенция за българите в чужбина подхваща на драго сърце тази инициатива и от тогава се стараем да популяризираме този ден."

Райна Манджукова
От миналата година Агенцията провежда и фестивал, чиято цел е да запознае по-широк кръг хора с традициите, обичаите и силната връзка с прародината, които поддържат сплотена тази българска общност. Тазгодишното издание беше седмица по-рано от обичайното, тъй като Денят на бесарабските българи съвпада с местните избори в България, но това не помрачи емоциите на фестивала.

Сред присъстващите на празника в центъра на София беше и бесарабската българка от Молдова Оксана Желяпова. Приема единството на бесарабските българи като своя кауза и именно с нея печели и титлата "Мисис България Вселена" на 24 октомври 2022 година.

"За да се явиш, беше задължително да защитиш своя кауза – обяснява ни регламента на конкурса Оксана. – Аз много исках да си спомним за историята на бесарабските българи, положих много усилия за това в продължение на една година. Това беше като пример за нашите красиви млади бесарабски българки, на които трябваше да покажа как всичко е възможно, не само разчитайки на визията, но и на интелекта си. Досега не се е случвало да печели бесарабска българка."


Като юрист и майка на две деца на 9 и 11 години, Оксана е истинско олицетворение на тези думи и пример за човек, който активно отстоява своите виждания и променя света около себе си. Радостна е, че каузата ѝ я е довела в България:

"Ние сме много борбен, силен народ и трябва навсякъде да сме по-отзивчиви и по-сплотени. Много се радвам, че беше организиран такъв хубав празник и се надявам следващите години все повече хора дас включват в концерти, благотворителни каузи и други такива събития. Идеята на подобни празници е да ставаме все по-сплотени, да се подкрепяме и да си помагаме – само така може да има мир. За това се бори сега целият свят."

Родена в град Кишинев в смесено семейство на молдовка и българин и с корени от град Твърдица (район Тараклия), Оксана не спира да се грижи за бесарабските деца и от двата града, осигурявайки им книги и учебници на български език. Надява се да има възможност повече от тях да идват на различни летни или зимни лагери в България, за която не спират да мечтаят. Според официалната статистика етническите българи в Молдова са около 80 000. Приблизително половината от тях живеят компактно в Тараклийския район, а в молдовската столица Кишинев те са около 9 000.

Вижте още:

Снимки: личен архив, БТА




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

В Цариброд обсъждаха промени, които се очакват в Сърбия

Промените се "усещат във въздуха", студентите върнаха надеждата, която не е имало от години и обществото трябва да стане нормално – това са посланията от трибуната "Към какво общество се стремим", която се състоя в залата на Центъра за култура в..

публикувано на 02.01.25 в 15:32
Неделното училище в гр. Мирес, о. Крит

Българите на остров Крит имат пет училища, но се нуждаят от консулска служба

"Сдружението на българите на остров Крит" (гр. Βουλγαρική Ένωση της Κρήτης) вече девет години полага усилия да бъде мост между България и сънародниците ни в най-южната гръцка територия, замествайки понякога най-нужния елемент – държавата. Сред целите,..

публикувано на 02.01.25 в 09:40
Снимка: личен архив на Александър Полибза

В обичая "По́ле, по́ле" се преплитат християнските и езическите вярвания на бесарабските българи

Преселвайки се в Бесарабия преди повече от два века, българите пренасят със себе си и част от богатата ни обредност. В новата им родина някои обичаи се видоизменят под влияние на местните традиции, други изчезват, а трети се запазват само и..

публикувано на 01.01.25 в 08:05