Избирателната активност към 15 ч. в София е 22,4%. Гласувалите в Пловдив са 20,2 на сто, във Варна – 26,2%, в Благоевград – 40,2%. и в Кърджали – 29,8 на сто от имащите право на глас.
Избирателната активност към 13 ч. е сходна с тази на местния вот преди 4 години – В София гласувалите са 15,7%, в Пловдив – 14,6 на сто, във Варна – 19,2%, в Благоевград – 29,9% и в Кърджали – 23 на сто.
Избирателната активност за страната към 11.00 ч. е 12,3%, по данни на Централната избирателна комисия – ЦИК. Преди 4 години към този час тя е била 10,43 на сто. Най-висока е активността в община Болярово – 33, 94%, а най-ниска – в Пловдив – 7,25%. Според "Галъп интернешънъл болкан" избирателната активност в София към 11 ч. е 7,9%, т.е. малко по-висока отпреди 4 години. Говорителят на ЦИК Росица Матева призова избирателите да гласуват и спокойно да изразят своя вот: "Нека не търсим някакви проблеми, а да протече спокойно изборният ден." Най-сериозните сигнали са за притесненията на избиратели, че при поставени една върху друга бюлетини при гласуването остават следи върху долната. Затова ЦИК съветва гласоподавателите да поставят всяка бюлетина поотделно върху масата. ЦИК е изпратила указания да се признават за валидни дори бюлетините, върху които има останал отпечатък.
Активността на гласоподавателите в местните избори към 9 ч. е близка до тази от преди 4 години, съобщиха от "Галъп интернешънъл болкан", агенцията която е партньор на БНР в изборния ден.
В София до този част до урните са отишли 1,9% от имащите право на глас, на предишния местен вот показателят е бил 1,8 на сто. В Пловдив активността е 2% при 1,9 на сто преди 4 години. Във Варна са гласували 3% от избирателите, колкото и през 2019 г. В Благоевград и в Кърджали също се повтарят предишните показатели съответно правото си на глас са упражнили 6 и 5,5 на сто от вписаните в избирателните списъци.
На местните избори малки масиви от гласове могат повлияят на резултата
На местни избори средата е много по-занаятчийска и са възможни всякакви изненади, като по-малки масиви гласове могат да повлияят. „Както се вижда, изборният процес е обект на политически технологии", коментира пред БНР изпълнителният директор на "Галъп интернешънъл болкан" Първан Симеонов. В по-големите населени места към първите часове на деня по традиция изборната активност е по-ниска, посочи той. Политологът апелира "всеки да гласува със собствения си разум, съвест и сърце и да не се влияе от излизащото по различни сайтове". Част от активността може да се увеличи, защото може да се върнат хора, които са били уплашени от машините, отбеляза Симеонов. Но не изключва и излизането на хора, които ще гласуват "протестно и компенсаторно" заради премахването на машините за гласуване.
На официална церемония на 21 януари ще бъде връчен първият сребърен клоун на триото Тициано, Мари и Натали Балкански за техния номер с ролкови кънки на 12-ото издание на New Generation, част от 47-ия престижен Световен цирков фестивал в Монте Карло,..
България излезе от дълга политическа дрямка – 81 дни след шестия поред предсрочен парламентарен вот Народното събрание избра 105-ото правителство на страната. 125 депутати подкрепиха коалиционния кабинет, скрепен със споразумение между три от..
"Шенген" е най-знаковата дума в България за изминалата 2024 г. С 37% от гласовете люксембургското село, което е нарицателно за свободното придвижване на хора и товари в ЕС, оглави класацията в провежданото вече за четвърта година проучване от..
На 25 януари тази година Българското националното радио ще отбележи своя 90-годишен юбилей. Празникът на Старата къща ще бъде съпроводен от различни..
Докато зимата сковава природата, скрити в убежищата си, защитени от студа и заплахите навън, костенурките спят зимния си сън. Но какво се случва с тях..
Новият министър на външните работи на България Георг Георгиев проведе първи телефонен разговор с Върховния представител по въпросите на външните работи и..