Героичното деяние на България, с което през 1943 г. тя предотвратява изпращането на своите граждани от еврейски произход в нацистките концлагери, е малко известно в Аржентина, въпреки че там се намира най-голямата еврейска общност в Южна Америка, а в Буенос Айрес съществува Музей на Холокоста, разказващ за най-масовото в човешката история изтребление, за жертвите, техните палачи и за преживелите Холокоста.
Тези дни в Буенос Айрес по повод 80-ата годишнина от спасяването на българските евреи се състоя прожекцията на документалния филм "Ние помним…“ с идеята в южноамериканската страна да се даде повече гласност за тази част от българската история. Лентата е създадена от Гражданска асоциация "Българите в Аржентина“ с автори Аксиния Иванова и Иван Цанков и е озвучена на испански език, за да достигне до максимално широка аудитория в испаноговорящия свят.
Във филма са показани архивни материали за евреи с аржентинско гражданство, живели в България през онези години, както и за такива от български произход, пребивавали в Аржентина. Могат да се видят запазени преписки между различни институции - българската легация в Буенос Айрес и аржентинското Външно министерство, за изясняване и разрешаване на различни ситуации, свързани с такива поданици.
Особен интерес представляват включените пространни интервюта на двама изтъкнати представители на еврейската общност в Аржентина - Джонатан Карсенбаум, директор на Музея на Холокоста и Клаудио Аврух, президент на Международния център за защита правата на човека.
Премиерата на лентата се състоя в историческия Club del Progreso, най-старият в страната, създаден през 1852 година. Това е емблематичен клуб, чиито членове през годините са били едни от най-известните аржентински президенти.
Филмът беше представен пред тесен кръг професионалисти и заинтересовани от темата и в присъствието на българския консул София Стоева. Предстои излъчването му и за широката публика по българската телевизия в Аржентина - Los Búlgaros TV.
В Националната библиотека „Св.Св. Кирил и Методий“ в София тази вечер от 18:00 ч. ще бъде представена книгата „Десет велики българолюбци“ на журналистката Милена Димитрова. Разказът за десетте личности от различни националности и епохи съживява..
Във вторник , 19 ноември, в ранните сутрешни часове на места в низините, котловините и около водните басейни ще се образува краткотрайна мъгла. Минималните температури ще бъдат между минус 3° и 2°, в София – около минус 2°. През деня ще преобладава..
Близо 300 000 българи от страната и чужбина са участвали във втория Ден на четенето, който се състоя на 15 ноември, предаде БТА, позовавайки се на инициаторите. Празникът е бил отбелязан в 1078 училища, 238 библиотеки и читалища, 438 детски..
От следващата учебна година профилираната гимназия с интензивно изучаване на румънски език "Михай Еминеску" може да бъде преместена в сграда в центъра на..
В Деня на християнското семейство, в брой 27 на предаването, слушайте: Какви неразказани френско-български истории разказва българското..
Френско-българска търговска и индустриална камара днес организира посрещане на новото божоле в София. По стара френска традиция всяка година в третия..