Професорът по културна антропология Ивайло Дичев е напуснал този свят, съобщиха в социалните мрежи негови близки.
Роденият през 1955 г. в София Ивайло Дичев беше преподавател в Софийския университет "Св. Климент Охридски". "Днес ни напусна проф. Ивайло Дичев, един от най-ярките преподаватели в Специалност Културология и ръководител на Магистърската програма по Културна антропология, за когото образованието беше една от най-важните каузи", написаха колегите му във Фейсбук.
Дичев е известен и със силните си граждански позиция по актуалните за България проблеми. Той беше желан събеседник и в програмите на БНР и коментатор за "Дойче веле". В един от тези коментари под заглавието "Защо градовете в България загиват пред очите ни" той пише следното:
"Големият град е място, където са събрани непознати един за друг хора. Основното, на което трябва да се научат, това е да общуват - да изградят усещането, че имат нещо общо, макар че в голямата си част дори не се познават. В племенните общности или в малкото село това общуване следва ритуални форми, защото обитателите споделят едни и същи вярвания и до голяма степен са роднини. Градът трябва да измисли свои теми на разговор, свои места за срещи, свои правила за среща между непознати хора.
Тази тема у нас обикновено минава под рубриката „култура“. Проблемът е, че си я представяме като спектакъл, който едни елити играят за публиката. Разкопаваме старини - вървете и се любувайте. Изиграваме патриотичен ритуал - благоговейте. Някой се канеше да строи театър в "Люлин“, няма лошо, но публиката отново се мисли като пасивен консуматор и дали този физически по-близък театър ще е по-близък и духовно, остава да видим".
Поклон пред паметта на Ивайло Дичев!
В "България днес" на 11 април слушайте: 01:45 - Актуална информация от България и света 10:14 - Прогноза за времето у нас и по света 16:07 - По-важното от Балканите – По съседски 24:14 - Български учители в чужбина обсъждат съвременни..
В събота, 12 април, ще има значителна облачността, на много места с валежи от дъжд, интензивни и значителни по количество в централните райони. Почти без валежи ще се задържи в Североизточна България. През нощта вятърът ще отслабне, утре ще се..
От създаването си на 11 април 2022 година, Институтът за компютърни науки, изкуствен интелект и технологии – INSAIT постигна редица успехи и продължава да позиционира България на световната технологична карта. Няколко значими проекта бележат този..
Шофьорите да карат максимум с 130 км в час на магистралите – с десет по-малко от сега разрешената скорост, решиха депутатите от парламентарната Комисия..
Българският научноизследователски кораб "Св. св. Кирил и Методий" (НИК 421) ще бъде тържествено посрещнат днес на морската гара във Варна. Лошото време..
Малко след откриването на мотосезона в София в края на март, столицата ни става домакин на най-голямото мото изложение у нас . То се провежда от..