Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Имало е рицари и вампири в средновековната крепост край с. Храстово

4
Снимка: БТА
Останки от две църкви, скелет, затрупан с нахвърляни камъни срещу вампирясване, множество метални пластини от рицарски доспехи на византийски аристократ, оловна ампула – това са само част от предметите, изненадали наскоро археолозите, които проучват крепостта край крумовградското село Храстово. 
Там в началото на ноември се проведе третата археологическа експедиция под ръководството на доц. Деян Рабовянов. В рамките на некропола са разкрити две църкви, строени по различно време. Интересен факт е, че и след изоставянето и разрушаването на храма там са полагани покойници, което показва, че хората са приемали мястото за свещено и след унищожаването му. Самият некропол, в който са разкрити 23 гробни ями, е свързан с по-късната църква от периода на Средновековието. 

"Един от най-интересните гробове в некропола е гроб номер 12, в който краката на мъртвия са затрупани с голямо количество камъни до колената. Според учените става въпрос за старинно вярване, че мъртвият при някакви определени ситуации може да се съживи, да излезе от гроба и да започне да пакости дори на близките си. Така че имаме един такъв обред за обезвреждане, за да не стане вампир погребаният", обяснява археологът Милен Камарев. 

Сред интересните находки са още закопчалки за богослужебни книги, накити, битови предмети, много и разнообразни върхове от стрели. А любопитен акцент за живота в крепостта е откритият каменен хромел, върху който е нарисувана играта Дама, което показва един от начините за забавление за хората от Средновековието.

Снимки: БТА



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Защо София е подходящата столица за Всеправославен събор

Преди 26 години, на 30 септември, по инициатива на Българската православна църква (БПЦ), в София е свикан Всеправославен събор, който да спомогне за преодоляването на разкола сред духовенството ни. Тогава, въпреки увещанията на Истанбулския..

публикувано на 30.09.24 в 09:15
На 20 септември екипът на проф. Людмил Вагалински откри статуя в Хераклея Синтика, три дни по-късно откриха и главата на скултурата.

В Хераклея Синтика откриха подова мозайка и главата на римска статуя

Глава на статуя излезе при разкопките в големия канал на античния град Хераклея Синтика. Тя е на откритата преди дни статуя и вече е в музея на Петрич, за да я поемат реставраторите. „Уникално бе това лято“, каза проф. Людмил Вагалински по повод..

публикувано на 23.09.24 в 16:17

85 археолози от цяла Европа се събират в България на конгрес за римските дунавски провинции

От 23 до 28 септември София и Видин ще бъдат домакини на Седмата международна конференция за римските дунавски провинции на тема "Граничен ландшафт по Дунав – Frontier landscapes along the Danube", предаде БНР Видин. Инициативата за дискусията за..

публикувано на 23.09.24 в 07:10