60 представители на български фолклорни състави, от 15 държави, сред които Италия, Франция, Испания, Гърция, Норвегия, САЩ и от група „Мартеница", която е съставена изцяло от унгарци, участват във Втората творческа среща – семинар на ръководителите на фолклорни състави в чужбина. Тридневната проява в София е организирана в от Агенцията за българите в чужбина и Асоциацията на българските фолклорни състави в чужбина. Радослава Недялкова, която живее в Милано, Италия, и е председателя на Асоциацията, заяви че не е лесно българската култура и традиции да бъде опазена в чужбина, но е важно. „Всеки от нас има страшно много трудности в организирането, защото става дума винаги за финансиране, за намиране на зали, за осигуряване на преподаватели, дори намирането на хореограф, който да може адекватно да води часовете по народни танци. Всъщност, ние не правим само това. Ние правим мартенички, сурвачки, затова и смело казваме, че сме едни читалища в чужбина, защото всеки от нас започва с организирането на фолклорна група, но след това реално нещата прерастват в нещо много по-богато", подчерта Недялкова. „Наистина сме едни посланици на България из цяла Европа и вече и отвъд океана", допълни Недялкова.
Българското културно дружество "Мартеница" (Bulgarisches Kulturforum Martenitsa e.V.) в германския град Щутгарт чества две десетилетия от основаването си с концерт под надслов "20 години Мартеница". Официалното събитие е на 7 декември от 17:00 часа..
"Ти казваш, че си българин, но не знаеш български език" – с този упрек на чиновници в България са се сблъсквали не един и двама наши сънародници от историческите български общности по света. Сред тях е и Бледар Алтерзиу от Албания. На обидата той..
"Българите украсяваме света", казва ни Емилия Юкер, която от десетилетия живее в Германия. Пъстротата на културните ни традиции, литературата, фолклора е в същината на седмата годишна среща "Българско слово, музика, багри и танц", която ще събере..