"Аз съм българка“ – един фотопроект, който придоби широка популярност у нас и в чужбина, навърши 9 години. Великолепните снимки на габровския фотограф Радослав Първанов представят красотата на България и на българския фолклор чрез образа на млади българки, пазещи народните традиции.
През годините проектътпрерастна в поредица от изложби, а момичетата, включени в него са вече над 70. До момента снимки от "Аз съм българка“ са представяни на места като "Двореца“ в Балчик, Копривщица и други български градове, но също и в Народното събрание в София, в Милано, Китай, Лондон…
"Затова подбрах 22 лица на 22 момичета, с които започнах да съставям карта на България, която да включва множество лица, носии и места с културно историческо значение и природни феномени, за да разкажа за историята на България, богатството на нашата култура, фолклор и традиции чрез младото чисто моминско лице на непорочния образ на българката и да го превърна в иконичен образ и пример, с който да дадем основание за вяра у по-възрастните, че оставят наследство в по-сигурни ръце."
"В проекта се включиха 25 момичета, с които представихме 23 традиционни занимания от миналото в етнографския музей на открито "Етъра" край Габрово. Проектът ще бъде показан през следващата пролет“ – казва Радослав.
Интересното е, че вместо типичните фотомодели, пред камерата му се изправят одухотворени млади българки с лично отношение към наследството от миналото, а носиите, в които са облечени, са на бабите и на прабабите им. Оказва се, че момичетата са подбирани много внимателно.
"Освен че са пазителки на историята, на традициите, на родовата памет и на фолклора, те се занимават лично с фолклор и със свързаните с него изкуства. И това им личи, защото те са съвършени по външност, съвършени по дух и са най-красивите представителки на образа на българката. Тези момичета не обличат носиите като еднократен акт, подобно на повечето фотографски модели, те го правят с гордост, с уважение и чест и така показваме същинското продължение на традицията", твърди Радослав.
"Аз съм българка“ възпява също и магнетичните местенца на България, като специално внимание в проекта е отредено на Българския Югозапад:
"Като едно от златните кътчета на България, Югозападът нямаше как да не присъства в проекта. Това е един изключително богат на фолклор край, с много добре запазени обекти, история и невероятно красива и разнообразна природа. В Пирин открих много вдъхновяващи места.Подбрахме атрактивни автентични костюми, които са лично наследство на самите момичета" – разказва фотографът Радослав Първанов.
Съставил: Венета Николова /по материал на Ваня Бахчиванова, БНР- Благоевград/
Снимки: Радослав Първанов
Курортните селища по Българското Черноморие могат условно да се разпределят в две категории – съвременни, забележителни със своите шумни и многоцветни улици, а във втората категория попадат достолепните пристанищни градове, с многовековна история,..
На 3 август 2024 г. на площада в село Пелевун, община Ивайловград, се провежда първият по рода си Празник на траханата в България. Събитието, свързано с родовата памет, кодирана в традиционната българска храна като дар от природата, е по идея на..
Изделия, изработени от вълна, вдъхват усещането за вътрешен уют и топлина в посетителите на пловдивския Регионален етнографски музей, връщайки ги във времена, когато номадите прекосявали просторни територии със своите стада. И тъй като никъде не се..