Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Кирил Топалов получи държавната награда “Св. Паисий Хилендарски”

Премиерът Николай Денков (вдясно) награди проф. Кирил Топалов с орден "Свети Паисий Хилендарски"
Снимка: БГНЕС

Изтъкнатият писател, литературен историк, преводач и дипломат проф. Кирил Топалов е тазгодишният носител на държавната награда “Св. Паисий Хилендарски“, съобщава БТА. “Това отличие отива при един от красивите умове на България. С интелекта и скромността си той показа на България как трябва да изглежда един интелектуалец, който държи на принципите и морала”, заяви премиерът Николай Денков при връчването на наградата.

На церемонията в Министерския съвет присъстваха също министърът на културата Кръстю Кръстев и председателят на Българската академия на науките акад. Юлиан Ревалски. Според министъра проф. Кирил Топалов е спечелил своя авторитет на ренесансова личност с дългогодишната си дейност. Председателят на БАН пък изтъкна, че това е най-високата държавна награда в областта на културата и духовността и за нея са се борили достойни кандидатури.


Проф. Кирил Топалов благодари за оказаната му чест, отбелязвайки, че това е наградата, която го радва най-много, тъй като е посветил живота си на възрожденската история и литература. “Народът е като отделния човек, изтрий му паметта и той става друг човек”, добави лауреатът на държавната награда “Св. Паисий Хилендарски“




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Аниес Дезарт за времето, музиката и светлината на София

"Вечният годеник" е първият публикуван на български роман на известната френска писателка Аниес Десарт. Преводът е на Силвия Колева. Историята се заплита в ритуалната зала в кметството, където малко момченце се обяснява в любов на момиченце на..

публикувано на 23.12.24 в 10:25

Скулпторът Юсеин Юсуф превърна чешма в галерия сред гората

Художест вена галерия насред гората – на това оприличават очевидци крайпътната чешма с беседка край момчилградското село Конче в Родопите. Началото на градежа е дадено през 1985 г. от бащата на Юсеин Юсуф, а година по-късно, когато той почива, делото е..

публикувано на 22.12.24 в 08:25
Бистришките баби

Изложба "Живи човешки съкровища – България" се открива в София

Институтът за етнология и фолклористика с Етнографски музей при БАН (ИЕФЕМ-БАН) открива днес изложбата "Живи човешки съкровища – България" в центъра на София, под купола на Ларгото. Експозицията представя вписаните в периода 2008-2024 г. 44..

публикувано на 17.12.24 в 07:00